Starostu Mogadiša zabila slepá zaměstnankyně. Vyhnula se bezpečnostní prohlídce

Starostu Mogadiša a dalších šest lidí, kteří před dvěma týdny zemřeli během atentátu v somálské metropoli, zabila nevidomá zaměstnankyně radnice. Při sebevražedném útoku jí pomáhala další zaměstnankyně. S odvoláním na páteční prohlášení somálského ministerstva vnitřní bezpečnosti to uvedla agentura Reuters.

Mogadišo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové somálské vlády se modlí nad tělem zabitého starosty Mogadiša Abdirahmana Omara Osmana. | Foto: Feisal Omar | Zdroj: Reuters

K bombovému útoku se přihlásilo islamistické hnutí Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida, zraněno při něm bylo také dalších devět osob. Sebevražedná atentátnice zasáhla také starostu Mogadiša Abdirahmana Omara Osmana a jeho náměstka, kteří byli se zraněními druhý den letecky přepraveni do nemocnice v Kataru. Tam pak starosta na následky zranění 1. srpna zemřel.

Sebevražedný atentátník zaútočil na radnici v Mogadišu. Několik lidí zemřelo, starosta je zraněn

Číst článek

„Podle předběžných výsledků vyšetřování se odpálila žena, která pracovala na radnici, pomáhala jí v tom další zaměstnankyně,“ uvedlo ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Je to první známý případ, kdy hnutí Šabáb při sebevražedném útoku nasadilo člověka s tělesným postižením. Ministerstvo v prohlášení navíc naznačilo, že svůj handicap žena využila k tomu, aby se vyhnula bezpečnostní prohlídce a dostala se až do starostovy kanceláře. „Zneužila příležitosti a zaútočila na své nadřízené a spolupracovníky,“ uvedlo ministerstvo.

Podle úřadů není jasné, kde se teď nachází další zaměstnankyně, která atentátnici pomohla. Měsíc před útokem si obě ženy vzaly v práci volno a navštívily oblast Somálska, která je pod kontrolou hnutí Šabáb.

Místní bezpečnostní zdroje krátce po atentátu uvedly, že cílem útoku byl nově jmenovaný velvyslanec OSN v Somálsku James Swan. Ten ale budovu opustil asi hodinu před výbuchem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme