Sebevražedný atentátník zabil v Jemenu několik desítek vojáků

Jemen má za sebou nejhorší teroristický útok v dějinách země. Sebevražedný atentátník zabil v metropoli Saná nejméně 96 vojáků během nácviku přehlídky. Dalších 300 lidí utrpělo zranění. K teroristické akci se přihlásila skupina spojená s jemenskou Al-Káidou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenšstí policisté zajišťují stopy na místě výbuchu | Zdroj: ČTK

Podle svědků měl atentátník vojenskou uniformu, pod kterou schovával pás s trhavinami. Údajně se účastnil nácviku přehlídky, zřejmě šlo o člena armády, který sympatizoval s teroristy.

Vojáci se připravovali na přehlídku, která se má v úterý konat na náměstí u prezidentského paláce k příležitosti 22. výročí sjednocení Jemenu.

Ve chvíli výbuchu byl na náměstí i jemenský ministr obrany a náčelník generálního štábu. Ani jednomu se ale nic nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti útoku v Jemenu uvedl do souvislostí komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Teroristé se zvýšenou aktivitou pravděpodobně mstí za současnou vládní ofenzívu proti jejich základnám jemenské odnože Al-Káidy na jihu země, kterou vojáci zahájili před devíti dny.

Vojákům se už podařilo získat kontrolu nad některými obcemi, které byly předtím v rukou této teroristické organizace. Při útoku zemřelo přes 200 lidí, z nichž 147 byli údajní teroristé.

Podle komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka Al-Káida v Jemenu značně posílila poté, co přišla svá útočiště v Afghánistánu a poté i v Pákistánu.

„Našla vlídné přijetí u některých kmenů i dobré podmínky pro svou činnost a snažila se odtamtud útočit nejenom na místní vlády, třeba ve vedlejší Saúdské Arábii, ale také na některé západní cíle, protože některé z pumových atentátů proti americkým cílům, zejména letadlům, byly naplánovány a atentátník byl vyslán právě z Jemenu,“ připomněl komentátor.

Jitka Malá, Ondřej Bouda, Martin Hromádka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme