Sebevražedný atentátník zaútočil na americkou ambasádu v Ankaře

Na americkou ambasádu v turecké metropoli Ankaře zaútočil sebevražedný atentátník. Kromě něj zahynul nejméně jeden další člověk, počet zraněných zatím není znám. Na místě jsou desítky sanitek a hasičských vozů, policie oblast uzavřela. Podle tureckých médií byl útočník údajně představitelem teroristické organizace Fronta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze před americkou ambasádou v Ankaře. 1. 2. 2013 | Zdroj: Reuters

„Zatím se údajně zjistilo, že útočník byl podle mateřského znaménka identifikován jako Ecevit Sanli, příslušník revoluční lidové osvobozenecké strany Fronta,“ říká bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Laně.

Fronta je teroristická organizace, která existuje 40 let.

„Cílem této marxistické organizace je nastolení marxistického režimu a zejména boj proti imperialismu představovaném Spojenými státy. Myslím si, že útok na ambasádu je projevem této skupiny, zejména v souvislosti s dislokací raket Patriot, které mají bránit turecké území proti eventuálním útokům ze Sýrie,“ dodává Laně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sebevražedném atentátu v Ankaře mluvil v pořadu Stalo se dnes bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Laně.

Podle amerického velvyslance v Ankaře zahynul kromě útočníka jeden z tureckých členů ochranky ambasády. Útočník bombu nejspíš odpálil ve chvíli, kdy procházel bezpečnostním rámem ve vnější části silně opevněného komplexu velvyslanectví.

Policisté uzavřeli celou diplomatickou čtvrť a útok vyšetřují. Zatím není jasné, kolik lidí bylo zraněno. Samotná budova ambasády nebyla výbuchem příliš poškozena.

Česká ambasáda v Ankaře neplánuje kvůli útoku na americké zastupitelství žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Český úřad je prý od amerického daleko, asi pět kilometrů vzdušnou čarou. Ambasáda USA se nachází přímo v centru města, české velvyslanectví na jeho severním okraji. Nemělo by mu hrozit žádné nebezpečí.

„Ambasáda České republiky zatím nemá důvod podnikat nějaká zvláštní opatření, nicméně samozřejmě situaci sledujeme,“ řekl Petr Štěpánek z velvyslanectví České republiky v Ankaře.

K podobnému útoku došlo v Ankaře nedaleko americké ambasády poměrně nedávno, šlo ale o útok proti tureckým institucím. „Jednalo se o bombový útok, zahynulo při něm asi pět osob. Bylo to nedaleko úřadu předsednictva vlády a útok je všeobecně připisován kurdské straně pracujících PKK,“ sdělil Štěpánek.

Sebevražedný útok před ambasádou USA v Ankaře | Foto: ČTK

ČRo, Jan Richter, Michaela Vydrová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme