Afghánistánem otřásly dva výbuchy v mešitách, při útocích zemřelo nejméně 63 lidí

V pátek odpoledne odpálil sebevražedný útočník nálož uvnitř šíitské mešity v hlavním městě Kábulu. Na místě má být nejméně 30 mrtvých, uvedly bezpečnostní zdroje, které citovala agentura Reuters. Úřady zatím zmíněný počet obětí nepotvrdily. Druhý útok byl proveden v šíitské mešitě v provincii Ghór v centrální části země. Zde patrně zemřelo dalších 33 osob.

Kábul (Aktualizováno: 19:55 20. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dynamitem zdemolovaná mešita (ilustrační foto) | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Páteční incidenty podle prezidenta Ašrafa Ghaního dokazují, že „teroristé opět jednou provedli krvavé útoky, ale nepodaří se jim dosáhnout jejich zlovolného cíle a zasít rozkol do řad Afghánců“. Ghaní dodal, že afghánské bezpečnostní síly zintenzivní boj proti teroristům, kteří útočí na Afghánce bez ohledu na vyznání či etnikum.

Při útoku uvnitř šíitské mešity v Kábulu zemřelo nejméně 30 lidí a dalších 45 utrpělo zranění. O několik hodin později se terčem sebevražedného útoku stala mešita v centrálním Afghánistánu.

Podle nejnovější bilance si útok vyžádal 33 mrtvých. Terčem útoku měl být patrně Abdal Ahid, bývalý velitel skupiny místních ozbrojenců. Při útoku bylo zabito sedm členů jeho ochranky, osud Ahida zatím není znám.

K pátečním útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

Afghánská menšinová šíitská populace byla letos terčem četných útoků, při kterých bylo v mešitách a během náboženských ceremonií zabito nejméně 84 lidí a dalších 194 zraněno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme