Sebevražedný útočník se odpálil před afghánským parlamentem

Povstalci afghánského hnutí Taliban dnes zaútočili na sídlo parlamentu v metropoli Kábulu. Před budovou se nejprve odpálil sebevražedný atentátník v automobilu, poté se rozpoutala přestřelka mezi rebely a členy bezpečnostních sil. Poslanci v tu chvíli zasedali uvnitř, aby potvrdili jmenování nového ministra obrany. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra, podle něhož jsou všichni zákonodárci v pořádku. Zranění utrpělo 18 civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící automobily po výbuchu u parlamentu v Kábulu | Zdroj: Reuters

Agentura AP uvedla, že ze vchodu do parlamentu se po explozi šířil černý kouř. Na místo rychle přijely sanitky. Jednání poslanců vysílala v přímém přenosu afghánská televize a na záběrech bylo patrné, jak krátce po výbuchu poslanci sídlo parlamentu na západě Kábulu opouštějí.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Sádika Sádikkího nejdřív před vchodem do parlamentu aktivoval nálož ve svém voze sebevražedný útočník, pak se do objektu pokusili vtrhnout další ozbrojenci, ale bezpečnostní složky je zatlačily zpátky. Islamisté se nakonec ukryli v blízké rozestavěné budově. Mezi 18 zraněnými jsou i dvě ženy a dvě děti. Stovky dětí byly rovněž evakuovány z nedaleké školy.

Dým stoupá z místa výbuchu u afghánského parlamentu v Kábulu | Foto: Reuters

Taliban se k útoku přihlásil v prohlášení svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida na Twitteru. Zákonodárci měli na dnešním zasedání potvrdit jmenování Masúma Stanikzáího do funkce ministra obrany po devíti měsících, kdy byla tato pozice neobsazená. Exploze se ozvala brzy poté, co Stanikzáí do parlamentu dorazil.

Islamisté nedávno zahájili svou jarní ofenzivu, která každoročně přichází po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky se opět zprůchodní. Z několika afghánských provincií byly v uplynulých týdnech hlášeny prudké boje a sám Kábul byl svědkem série útoků.

Afghánská armáda má problémy zastavit Taliban poté, co zahraniční bojové jednotky ukončily loni oficiálně v Afghánistánu svou bojovou misi. Během posledních dvou dnů Taliban dobyl dva okresy v provincii Kunduz na severu země, který doposud zůstával převážně mimo dosah hnutí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme