Sebevražedný útočník zabíjel mezi zájemci o práci u irácké policie

Nejméně 28 lidí zabil sebevražedný atentátník v centru Bagdádu. Vjel na motorce s bombou na těle do davu před náborovým střediskem irácké policie. Dalších šest desítek lidí výbuch zranil. Masakr přišel po období, kdy podobných útoků v centrálním Iráku výrazně ubylo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž zraněný při útoku na policejní rekruty v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Mezi mrtvými je osm policistů. Ostatní oběti jsou civilisté nebo muži, kteří se šli k policii teprve přihlásit. V uplynulých pěti letech podnikli povstalci a teroristé podobných útoků desítky. Zabili přitom stovky mužů, kteří chtěli pracovat v bezpečnostních složkách.

Odpůrci nového režimu své útoky zdůvodňovali tím, že policie pracuje pro loutkovou vládu, kterou prý stejně řídí Američané. Před policejními školami a náborovými středisky ale ozbrojenci zabíjejí řadové Iráčany, kteří většinou jenom hledají práci. Útoky na rekruty proto připravily rebely o velkou část veřejné podpory.

Irácká vláda se teď snaží co nejvíce posílit bezpečností aparát před očekávaným odchodem zahraničních jednotek. Prezident Spojených států Barack Obama minulý pátek oznámil, že většina amerických vojáků odejde z Iráku do srpna příštího roku, po tomto datu tam ještě zůstane 50.000 příslušníků nebojových jednotek, kteří budou Iráčanům pomáhat při výcviku. Stahování má být ve shodě s americko-iráckou dohodou kompletně dokončeno do konce roku 2011.

K tématu si přečtěte také:
Obama oznámil stažení většiny vojáků z Iráku do konce srpna 2010
Irácký parlament potvrdil dohodu o setrvání amerických vojáků v zemi
Sebevražedný nájezd na policejní stanici v Bagdádu zabil 13 lidí
Útoky sebevrahů zabily v Iráku přes sto lidí

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme