Sebevražedný útočník zranil na jihu Izraele 20 lidí

Nejméně dvacet lidí zranil dnes ráno sebevražedný atentátník v Beerševě na jihu Izraele. Palestinec odpálil výbušninu na svém těle u rušné autobusové zastávky v době vrcholící dopravní špičky. Jde o první sebevražedný atentát po odsunu Izraele z pásma Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

útok v Beerševě | Foto: AFP

Sebevrah zaútočil ve chvíli, kdy stovky lidí spěchaly do práce v právě začínajícím pracovním týdnu. Neděle v Izraeli je totiž prvním pracovním dnem, stejně jako u nás pondělí.

Výbušinu zřejmě muž hodlal odpálit přímo v autobuse, v tom mu ale zabránila bezpečnostní kotrola. "Sebevražedný útočník se odpálil na ulici, ještě než stačil nastoupit do autobusu," řekl agentuře Reuters policejní mluvčí Avi Zelba. "Nejméně 20 lidí bylo zraněno."

Jak vypověděl v izraelskému rozhlase řidič autobusu, nesl sebevražedný atentátník těžký pytel, a tím vzbudil jeho podezření. "Varoval jsem bezpečnostního strážce. Atentátník pak poodešel asi sto metrů od autobusu a odpálil trhavinu. Byla to velmi silná exploze," vylíčil řidič.

Podle mluvčího autobusové společnosti Egger zůstalo mrtvé tělo atentátníka ležet na ulici. Očití svědkové a nemocniční zdroje uvádějí, že řada ze zraněných je ve vážném stavu. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil.

Útok odsoudil hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát. "Věříme, že obě strany musejí vynaložit maximum úsilí na udržení příměří, protože je to ve všeobecném zájmu," řekl s odvoláním na příměří, které bylo dojednáno na únorovém izraelsko-palestinském summitu v Egyptě. "To, co dnes potřebujeme, není více násilí, nýbrž více míru," dodal Irikát.

Na útok v Beerševě zareagoval i Izrael. "Jestliže palestinská správa nepřijme náležité kroky k udržení teroru na uzdě, nebude žádný pokrok (v jednáních) mezi našimi oběma stranami," varoval představitel úřadu premiéra Ariela Šarona David Baker.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme