Sebevražedný útok v Izraeli: 16 mrtvých

Ke krvavému atentátu v Izraeli se přihlásilo radikální palestinské hnutí Hamas. Palestinský sebevrah přinesl nálož naplněnou hřebíky a kusy kovu do zábavního klubu ve městě Ríšon Lecion nedaleko Tel Avivu. Její exploze zabila podle posledních údajů nejméně 16 Izraelců a šedesáti dalším způsobila zranění. Izraelský premiér Ariel Šaron okamžitě poté ukončil jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem a vydal se z Washingtonu zpět do vlasti. Před odletem pohrozil odvetou a řekl, že boj proti terorismu bude pokračovat. Jeho vláda má dnes večer určit, jak bude na palestinský sebevražedný útok reagovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace v Izraeli | Foto: ČTK/AP

Předčasně ukončená schůzka prezidenta Bushe s Arielem Šaronem, která trvala asi hodinu, stála na otázce palestinského státu, tedy na tématu, který je podle USA z hlediska mírového procesu na Blízkém východě podstatná. Izraelský premiér ji však považuje za předčasnou, dokud palestinský lídr nezreformuje svou vládu. Americký prezident se rozhodl do regionu opět vyslat ředitele CIA. George Tenet má pomoci Palestincům při budování bezpečnostních složek. Jejich úkolem bude boj proti terorismu.

Podle izraelské záchranné služby bylo přinejmenším 40 lidí zraněno. Izraelský policejní mluvčí informoval, že k explozi došlo v nočním klubu a po ní se část zábavní haly zřítila. "Pod troskami jsou pohřbeni lidé," doplnil tuto informaci Jeruham Mandola z izraelské záchranné služby Magen David Adom.

Údaje se však mohou po odklizení trosek značně zvýšit. Zábavní středisko totiž zahrnovalo hojně navštěvovaná zařízení včetně kulečníkového klubu nebo krytého bazénu. K tomuto bombovému útoku došlo právě ve chvíli, kdy se v Bílém domě sešel izraelský premiér Ariel Šaron s americkým prezidentem Georgem Bushem.

Blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev hlásí, že se sebevražedný atentát odehrál v průmyslové části města. Atentátník odpálil nálož, kterou měl u sebe, ve čtvrtém podlaží budovy v ulici Sacharov, kde se kulečníkový klub nacházel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Janev: Atentát v Ríšon Lecion

Výbuch otřásl budovou a značně ji poničil. Exploze byla tak silná, že záchvěv půdy byl citelný po celém městě. Podle některých informací byl na místě ještě další atentátník.

Nejméně 12 lidí zemřelo při bombovém útoku na hotelový autobus v pákistánském Karáčí. Podle pakistánské policie jde o sebevražedný atentát. 25 dalších lidí bylo zraněno, někteří z nich jsou v kritickém stavu. Mezi mrtvými je 10 Francouzů a dva Pákistánci. K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil. Pákistánská policie vyšetřuje případnou vazbu pachatele na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.

Prezident Jacques Chirac se kvůli atentátu obává o bezpečnost Francouzů v Pákistánu. Poslal proto do Pákistánu svou ministryni obrany Michele Alliotovou-Marieovou. Na místní úřady se Chirac obrátil se žádostí o zajištění bezpečnosti francouzské komunity. Výbušnina nastražená v automobilu zasáhla projíždějící autobus s francouzskými konstruktéry. Podle mluvčího francouzského ministerstva obrany autobus měnil od atentátu na New York a Washington z 11. září loňského roku každý den svou trasu.

Bezpečnostní síly palestinské správy evakuovaly úřední budovy v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Obávají se odvety Izraele za včerejší sebevražedný útok.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme