Sebevražedný útok v Jeruzalémě

Palestinští extrémisté znovu zaútočili: sebevražedný atentátník odpálil nálož, právě když ho nedaleko Starého města v Jeruzalémě kontroloval izraelský policista. Útočník při explozi zemřel a zranil tři lidi - jeden z nich je ve vážném stavu. Po Ramalláhu a Kalkílii obsadily izraelské tanky v pondělí ráno také palestinské autonomní město Betlém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská armáda v Ramalláhu | Zdroj: ČTK

Ofenzíva v rámci nejnovější vojenské operace začala v půl páté - tanky se zastavily asi 500 m od baziliky Zrození páně. Náčelník generálního štábu izraelské armády vyzval izraelské vojáky, aby zatýkali podezřelé teroristy i ty, kdo jim dávají příkazy, pátrali po zbraních a výbušninách i po místech jejich výroby. Jsou mobilizováni i záložníci.

Osm izraelských vojáků bylo zraněno v palestinském městě Kalkílija. Stalo se tak po vstupu armády do palestinského autonomního města Kalkílija na západním břehu Jordánu. Jeden je v kritickém stavu. Vojáky zranil výbuch bomby během prohlídky jednoho z místních domů, kde pátrali po ukrytých zbraních a radikálních Palestincích. V pondělí ráno objevila jiná hlídka těla dvou Palestinců, kteří byli zastřeleni pro údajnou kolaboraci s Izraelem.

Jak z Jeruzaléma informuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Jaromír Janev, nejtěžší situace panuje v Ramalláhu, kde pokračuje obléhání sídla prezidenta autonomie Arafata. Ramalláh je už čtvrtý den uzavřenou vojenskou oblastí, kde platí zvláštní režim. Dětský lékař Assám Madžádž žije s manželkou právě v Ramalláhu. Dokor vystudoval pražskou Karlovu univerzitu a Českému rozhlasu 1 - řekl: "Slyšíme celou dobu střelbu, včetně pohybů tanků. Protože my bydlíme v blízkosti Arafatovy rezidence, je ten neklid větší než v ostatních částech města. Zatím nesmíme ven už čtvrtý den."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: situace v Ramalláhu

Podle očitých svědků vjelo do města ze všech směrů 60 až 100 izraelských tanků a obrněných vozidel. Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer očekává od armády, že totálně izoluje palestinského vůdce Jásira Arfata od ozbrojeného křídla jeho hnutí Fatah v jeho úřadovně v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Palestinci lynčují ve vlastních řadách. V Tulkarmu na západním břehu Jordánu postříleli maskovaní muži osm lidí podezřelých z kolaborace s Izraelem. Popravili je dřív, než vůbec mohli přijít před soud. Stráž u úřadovny palestinské zpravodajské služby v Tulkarmu opustila své stanoviště, když do oblasti pronikly izraelské tanky. To umožnilo palestinským útočníkům vtrhnout do budovy. Těla zabitých pak byla vynesena na ulici, kde se shromáždil dav jásající nad jejich smrtí. Ozvaly se ale i hlasy vyjadřující obavy z toho, že mezi Palestinci přestává vládnout zákon.

Ministři zahraničí členských zemí Organizace islámské konference mezitím obvinili Izrael, že vede Blízký východ do války. Vyzvali Radu bezpečnosti OSN, aby chránila Palestince. V prohlášení vydaném v první den konference v Kuala Lumpuru vyzvali Spojené státy, Evropskou unii a Rusko, aby společně zastavily izraelskou agresi na palestinských územích a přiměly Izrael k jejich vyklizení.

Ani rozsáhlá bezpečnostní opatření předtím nezabránila dalším sebevražedným atentátům v Izraeli. Nálož vybuchla v centru izraelského pobřežního města Haifa a zabila nejméně 15 lidí, desítky dalších zranila. K útoku se přihlásilo Hnutí islámského odporu Hamas, podle něhož útok provedl člen jeho ozbrojeného křídla Kásam. Jde tak o další z dlouhé série sebevražedných atentátů vedených palestinskými radikály. Atentátník odpálil výbušninu, kterou měl u sebe, v kavárně Maxim nedaleko benzinové pumpy. K velkému množství obětí přispěly oslavy židovského svátku Pesah, který řada Izraelců oslavuje v restauracích. Podle očitých svědků arabský majitel kavárny vyvázl jako zázrakem bez zranění.

Krátce poté se mohutná exploze ozvala znovu. Tentokrát v židovské osadě Efrat na západním břehu Jordánu. Atentát zranil čtyři osoby. Jde už o čtvrtý sebevražedný útok militantních Palestinců v uplynulých třech dnech.

Speciální jednotky izraelské armády jsou nadále pronikly v bezprostřední blízkosti úřadovny palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme