Sebevražedný útok v Tel Avivu si vyžádal mnoho obětí

Dvacet lidí zahynulo při sebevražedném pumovém útoku zatím neznámého Palestince v Tel Avivu. Dalších 100 osob bylo zraněno. Mezi oběťmi je mnoho mladých lidí, protože k incidentu došlo u nočního klubu na pobřežní promenádě s mnoha restauracemi a hotely. Ruská diplomacie se snaží zamezit rozšiřování konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední teroristický útok v Tel Avivu a zostření situace na Blízkém Východě vyvolávají zvýšenou diplomatickou aktivitu Ruska. Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov konzultoval vývoj s řadou politiků. Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu v Moskvě Petr Voldán, do regionu neprodleně odlétá vyslanec se zvláštním posláním Andrej Vdovin.

Ruská diplomacie přijímá kroky, které mají zamezit rozšiřování konfliktu. Igor Ivanov se neprodleně spojil s představiteli Izraele, Palestiny a Spojených států.

V rozhovoru s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem Ivanov ostře odsoudil teroristický útok a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Vyjádřil také naději, že Izrael projeví zdrženlivost a bude se snažit hledat politické řešení krize.

Ruský ministr zahraničí vyzval Jásira Arafata, aby přijal nezbytná opatření ke zkrocení teroristů a extrémistických skupin, jejichž počínání protiřečí zájmům palestinského lidu a zostřuje napětí.

Ivanov konzultoval poslední vývoj také s americkým protějškem Colinem Powellem. Oba ministři se dohodli na úzké koordinaci všech kroků na Blízkém Východě.

Představitelé Izraele viní z odpovědnosti za útok jednoznačně palestinskou správu v čele s Arafatem. Ta útok odsoudila a současně vyzvala všechny strany, aby se vyhnuly konfrontaci. Dnes ráno se sešel izraelský bezpečnostní kabinet, tvořený premiérem Šaronem, ministrem obrany Benjaminem ben Eliezerem a šéfem diplomacie Šimonem Peresem. Má rozhodnout o případné odvetě.

Podle televize na palestinských územích už přípravy na případné rozsáhlé odvetné útoky Izraele začaly: armáda zpřísnila uzávěru palestinských území na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a vyzvala všechny Palestince, aby se co nejrychleji vrátili do svých domovů. Jde o nejhorší pumový útok v Izraeli přinejmenším za čtyři roky.

Izraelská armáda v reakci na útok zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Ministr spojů Reuven Rivlin prohlásil, že pokud Arafat nemůže nebo nechce skoncovat s protiizraelskými atentáty, mohl by ho Izrael z palestinských autonomních území vyhnat.

Palestinský předák Jásir Arafat nařídil svým bezpečnostním službám, aby uplatňovaly okamžité příměří. Oznámila to večer agentura AFP s odvoláním na oficiální palestinské zdroje. Arafat poprvé veřejně prohlásil, že je připraven učinit vše pro okamžité a bezpodmínečné příměří s Izraelem. Toto prohlášení následovalo po sebevražedném atentátu v Tel Avivu, který si vyžádal mnoho životů a je označován za nejkrvavější za posledních pět let. Podle izraelského rozhlasu bezpečnostní kabinet dal Arafatovi 24 hodin, aby svou vyjádřenou vůli převedl do konkrétní roviny.

Svět na události v Tel Avivu reagoval zděšením a velmi kriticky. Například americký prezident George Bush vyzval palestinského vůdce Jásira Arafata, aby odsoudil tento teroristický akt a okamžitě vyhlásil příměří. Zděšení nad tímto činem vyjádřil i generální tajemník OSN Kofi Annan. Zdůraznil přitom naléhavou potřebu prolomit kruh násilí.

O situaci v oblasti jednal dnes v Jordánsku místopředseda české vlády a ministr zahraničí Jan Kavan. Během rozhovorů vyjádřil plnou podporu egyptsko-jordánksé mírové iniciativě a zprávě Mitchelovy komise.

Milan Kopp, Petr Voldán, Kateřina Pospíšilová, Jana Zemanová, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme