Sebevražedný útok v Tel Avivu si vyžádal mnoho obětí

Dvacet lidí zahynulo při sebevražedném pumovém útoku zatím neznámého Palestince v Tel Avivu. Dalších 100 osob bylo zraněno. Mezi oběťmi je mnoho mladých lidí, protože k incidentu došlo u nočního klubu na pobřežní promenádě s mnoha restauracemi a hotely. Ruská diplomacie se snaží zamezit rozšiřování konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední teroristický útok v Tel Avivu a zostření situace na Blízkém Východě vyvolávají zvýšenou diplomatickou aktivitu Ruska. Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov konzultoval vývoj s řadou politiků. Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu v Moskvě Petr Voldán, do regionu neprodleně odlétá vyslanec se zvláštním posláním Andrej Vdovin.

Ruská diplomacie přijímá kroky, které mají zamezit rozšiřování konfliktu. Igor Ivanov se neprodleně spojil s představiteli Izraele, Palestiny a Spojených států.

V rozhovoru s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem Ivanov ostře odsoudil teroristický útok a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Vyjádřil také naději, že Izrael projeví zdrženlivost a bude se snažit hledat politické řešení krize.

Ruský ministr zahraničí vyzval Jásira Arafata, aby přijal nezbytná opatření ke zkrocení teroristů a extrémistických skupin, jejichž počínání protiřečí zájmům palestinského lidu a zostřuje napětí.

Ivanov konzultoval poslední vývoj také s americkým protějškem Colinem Powellem. Oba ministři se dohodli na úzké koordinaci všech kroků na Blízkém Východě.

Představitelé Izraele viní z odpovědnosti za útok jednoznačně palestinskou správu v čele s Arafatem. Ta útok odsoudila a současně vyzvala všechny strany, aby se vyhnuly konfrontaci. Dnes ráno se sešel izraelský bezpečnostní kabinet, tvořený premiérem Šaronem, ministrem obrany Benjaminem ben Eliezerem a šéfem diplomacie Šimonem Peresem. Má rozhodnout o případné odvetě.

Podle televize na palestinských územích už přípravy na případné rozsáhlé odvetné útoky Izraele začaly: armáda zpřísnila uzávěru palestinských území na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a vyzvala všechny Palestince, aby se co nejrychleji vrátili do svých domovů. Jde o nejhorší pumový útok v Izraeli přinejmenším za čtyři roky.

Izraelská armáda v reakci na útok zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Ministr spojů Reuven Rivlin prohlásil, že pokud Arafat nemůže nebo nechce skoncovat s protiizraelskými atentáty, mohl by ho Izrael z palestinských autonomních území vyhnat.

Palestinský předák Jásir Arafat nařídil svým bezpečnostním službám, aby uplatňovaly okamžité příměří. Oznámila to večer agentura AFP s odvoláním na oficiální palestinské zdroje. Arafat poprvé veřejně prohlásil, že je připraven učinit vše pro okamžité a bezpodmínečné příměří s Izraelem. Toto prohlášení následovalo po sebevražedném atentátu v Tel Avivu, který si vyžádal mnoho životů a je označován za nejkrvavější za posledních pět let. Podle izraelského rozhlasu bezpečnostní kabinet dal Arafatovi 24 hodin, aby svou vyjádřenou vůli převedl do konkrétní roviny.

Svět na události v Tel Avivu reagoval zděšením a velmi kriticky. Například americký prezident George Bush vyzval palestinského vůdce Jásira Arafata, aby odsoudil tento teroristický akt a okamžitě vyhlásil příměří. Zděšení nad tímto činem vyjádřil i generální tajemník OSN Kofi Annan. Zdůraznil přitom naléhavou potřebu prolomit kruh násilí.

O situaci v oblasti jednal dnes v Jordánsku místopředseda české vlády a ministr zahraničí Jan Kavan. Během rozhovorů vyjádřil plnou podporu egyptsko-jordánksé mírové iniciativě a zprávě Mitchelovy komise.

Milan Kopp, Petr Voldán, Kateřina Pospíšilová, Jana Zemanová, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme