Sebevražedný útok v Tel Avivu

Sebevražedný atentát v izraelském Tel Avivu si vyžádal životy už pěti izraelských civilistů. K teroristickému útoku došlo v nočním klubu, který je orientován na přímořské promenádě směrem na moře. Řada dalších utrpěla zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát v Tel Avivu | Zdroj: ČTK

Jak přímo z Tel Avivu informuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rohlasu Jaromír Janev, sebevražedný útočník se snažil proniknout přímo do klubu. Ostraha mu v tom dokázala zabránit a atentátník odpálil nálož dřív, než předpokládal.

Strážní vchodu zabránili podle policie daleko většímu počtu obětí na životech. Ne místo útoku ještě v noci přijeli nejvyšší izraelští představitelé.

V první oficiální reakci Izrael varoval, že upevňování důvěry mezi oběma stranami může pokračovat jen když úplně přestane násilí. Podle izraelské strany to dokazuje, že palestinský prezident Abbás musí přijmout rozhodná opatření proti palestinským militantním organizacím okamžitě.

Mahmúd Abbás útok odsoudil a zavázal se dopadnout a potrestat viníky. Hamás, Islámský džihád i brigády mučedníků Al-Aksá se od útoku distancovali.

Atentát v Tel Avivu odsoudil celý svět. Představitelé palestinské autonomie považují sebevražedný útok za ohrožení palestinských národních zájmů. V nemocnicích bylo v dopoledních hodinách stále více než čtyřicet Izraelců . Na místě útoku se stále scházejí hloučky Izraelců, kteří nemohou uvěřit faktu, že v době, kdy se uklidňovala situace, město znovu zasáhl teror. Přijíždějí auty, přicházejí pěšky a všichni si prohlížejí místo, kde atentátník spolu s nejméně jedním společníkem udeřil..

Místopředseda izraelské vlády a nositel Nobelovy ceny za mír Šimon Peres řekl, že proti terorismu se musí bojovat nekompromisně a bezodkladně. Podle policie i palestinských bezpečnostních představitelů zatím vedou stopy k libanonskému militantnímu šíitskému hnutí Hizballáh. To ale jakákoli obvinění odmítá.

Izraelští vojáci v odvetě zahájili nad ránem operaci ve vesnici Dajr al-Ghusún nedaleko Tulkarmu na západním břehu Jordánu. Zadrželi při ní pět mužů, včetně dvou bratrů pachatele atentátu. Tím byl pravděpodobně jednadvacetiletý univerzitní student Abdalláh Badran. Tři osoby podezřelé z napojení na militantní islamisty zatkly i palestinské bezpečnostní síly. Zatím panují nejasnosti kolem toho, kdo je za atentát skutečně zodpovědný. Palestinské organizace Islámský džihád, Hamas a Brigády mučedníků od Al-Aksá, stejně jako libanonský Hizballáh odpovědnost oficiálně popřely.

Objevily se spekulace, že útok spáchal člen brigád bez vědomí vedení hnutí, a to údajně na popud Hizballáhu.Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz na dnešek svolal schůzku nejvyššího štábu armády, na níž by měla být zvážena případná reakce Izraele.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme