Sebevražedný útok v Turecku nepřežili dva vojáci, úřady obviňují PKK

Dva turečtí vojáci zahynuli a 31 dalších utrpělo zranění při sebevražedném atentátu na východě země, poblíž hranic s Íránem. Informovaly o tom dnes turecké úřady, které z útoku obviňují kurdské radikály. Další voják přišel o život v provincii Mardin na jihovýchodě Turecka při výbuchu miny, na kterou najelo vojenské vozidlo. Osm dalších vojáků podle médií vyvázlo se zraněním.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombový útok na hranicích Turecka a Sýrie nepřežilo nejméně 30 lidí

Bombový útok na hranicích Turecka a Sýrie nepřežilo nejméně 30 lidí | Zdroj: Reuters

Úřad guvernéra provincie Agri uvedl, že za sebevražedným útokem stojí bojovníci Strany kurdských pracujících (PKK). Ti prý dnes časně ráno zaútočili na stanici vojenské policie traktorem napěchovaným dvěma tunami výbušnin.

Podle agentury AFP šlo o první sebevražedný útok od nového vystupňování násilí mezi vládou a kurdskými rebely.

Turecká armáda takřka denně podniká nálety na základny PKK v severním Iráku a povstalci útočí na bezpečnostní složky. Při obnovené vlně násilí přišlo v Turecku o život asi 24 lidí, převážně vojáků, uvedla agentura AP.

Protesty Kurdů

Při náletech v severním Iráku bylo podle Ankary zabito okolo 260 povstalců a čtyři stovky dalších utrpěly zranění.

PKK však své ztráty neuvedla a podle iráckých úřadů jsou mezi oběťmi náletů i civilisté. Turecká armáda ale dnes popřela, že by při svých náletech civilisty zasáhla.

Mnozí Kurdové – v Turecku i v Iráku – jsou ale přesvědčeni, že turecké operace míří hlavně proti nim.

„Divím se tomu, že Turecko útočí na naše lidové obranné oddíly, které bojují s Islámským státem. To znamená, že ho turecká vláda chrání,“ prohlásil účastník manifestace v severoiráckém městě Sulajmanija.

Demonstranty nepotěšil ani prezident autonomní oblasti Kurdistán Masúd Barzání. Ten sice odsoudil turecké operace v hornatém pohraničí, zároveň však vyzval ozbrojené členy Strany kurdských pracujících, aby se z regionu kvůli civilním obětem stáhli.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme