Sedačka s penisem. Svérázná kampaň v mexické MHD upozorňuje na sexuální obtěžování
Skoro dvě třetiny žen v mexickém hlavním městě mají zkušenost se sexuálním obtěžováním v dopravních prostředcích. Ukazuje to nejnovější studia, kvůli které se radnice Mexico City ve spolupráci s OSN rozhodla situaci změnit. Vymyslela proto svéráznou kampaň, jejíž součástí je i speciálně upravená sedačka, která na problém upozorňuje.
Na speciální sedačce se zrovna pohodlně nesedí. Opěradlo je vytvarované tak, že z něj vystupují prsa. Ještě míň komfortní je ale spodní část, ta má tvar horní strany stehen, ale sezení ještě daleko víc komplikuje vystupující penis.
Na podlaze hned pod sedačkou je pak vzkaz pro muže, kde se píše: „Je nepříjemné si sem sedat, ale to není nic ve srovnání se sexuálním násilím, se kterým se ženy potýkají při každodenních cestách."
Cíl akce popsala ředitelka ženského institutu v Mexico City: „Chceme tímto způsobem vytvořit tlak, tak aby ženy měly stejná práva jako muži a mohly se svobodně pohybovat. Chceme, aby ženy přestaly vnímat násilí jako normální jev."
Své k tomu řekl i jeden z organizátorů Rafael Martinez: „Chápeme to jako první krok k tomu, abychom mohli vytvořit novou definici mužství takovou, která by počítala s tím, že muži budou zodpovědní a empatičtí."
Reakce cestujících jsou poměrně rozmanité. Někoho to pobuřuje, někoho znechucuje, další reagují s úsměvem. Součástí projektu je i video, které koluje po sociálních sítích, na kterém je vidět část reakcí, například i to, jak si na to místo někdo snaží sednout - jeden pán si mezi sebe a sedačku složí svou koženou bundu, ale je vidět, že ani tak se mu nesedí zrovna příjemně a po chvilce si radši stoupá.
Akce se snaží upozornit na sexuální obtěžování žen v Mexiku. Rozsah problému popsala zástupkyně Mexika při OSN Ana Guezmesová: „Je to opravdu problém a naše společnost ho toleruje. Kdyby zareagovala a odmítla ho, tak by úřady zakročily pokaždé, když by se něco podobného stalo. Byla by k tomu nulová tolerance."
Jen v Mexico City se se sexuálním obtěžováním setkaly dvě třetiny žen. V roce 2014 se s nějakou formou obtěžování, ať už slovní nebo fyzickou, setkalo dokonce devět z deseti žen. Problém se ale zdaleka netýká jen Mexika. V Česku se s nějakou formou sexuálního obtěžování setkali dva z pěti lidí, nejčastěji mladé ženy - každá desátá zažila znásilnění. Jeho pachatelem pak podle statistik byl ve třech čtvrtinách případů někdo blízký.