Šedesát ukrajinských Poláků prosí o evakuaci z Donbasu. 'Nedá se tu žít, ztratili jsme naději'

Po polském ministerstvu zahraničí chce 61 Ukrajinců polského původu evakuaci z východní Ukrajiny. Bojí se o život i zdraví a v oblasti už podle nich dál nelze žít. Úřad je však evakuovat neplánuje, informoval deník Gazeta Wyborcza. Místo toho jim nabízí finanční příspěvek. Část obyvatel ale nevěří, že by jim pomohl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják sleduje obyvatele, kteří opouštějí vesnice v okolí Luhansku

Ukrajinský voják sleduje obyvatele, kteří opouštějí vesnice v okolí Luhansku | Zdroj: Reuters

„Nedá se tu už žít. Není práce, po ulicích chodí ozbrojené bandy. Všichni máme polské kořeny a to stačí, aby na nás sousedé hleděli s nepřátelstvím,“ řekl Gazete Wyborcze Jerzy Prykołota, který žije v Luhansku se ženou, osmnáctiletou dcerou a tříletým synem.

„Všichni jsme ztratili naději, že se cokoliv změní. Nefungují obchody ani fabriky. Proud a voda jdou jen několik hodin denně,“ říká další Polák Ołeks Żyfarski.

Prykołota i Żyfarski patří ke skupině obyvatel luhanské oblasti, která na konci listopadu napsala dopis polské vládě. Prosí ji v něm o evakuaci s tím, že mnoho z nich zůstalo bez práce a bojí se o život i zdraví sebe a svých rodin. Podle deníku má většina ze žadatelů doklady, které potvrzují jejich polskou národnost nebo občanství. Opuštění oblasti směrem na západ přitom není jednoduché – je možné jenom přes jeden kontrolní bod.

Češi a Slováci na východě Ukrajiny. Zavrhli svou vlast a bojují za proruské separatisty, píše Denník N

Číst článek

Polská vláda v lednu 2015 už z Ukrajiny evakuovala 178 lidí. Těm na půl roku poskytla ubytování, jazyková a pracovní školení a zprostředkovala jim i setkání s možnými zaměstnavateli. Celá akce stála 4 miliony zlotých (zhruba 24 milionů korun).

Podobnou pomoc by teď uvítal i Prykołota. „Potřebujeme pomoc na začátek, abychom se postavili na nohy, později si určitě poradíme,“ říká. Evakuace se ale on ani jeho rodina nejspíš nedočká. Polská vláda totiž další stěhování Ukrajinců polského původu neplánuje. Namísto toho jim nabízí finanční příspěvek.

„Ministerstvo nám odepsalo, že můžeme počítat jenom s přednostním obdržením víz a případně s finanční pomocí. Co je ale komu po těch 100 nebo 200 eurech? Za to nebudeme schopní platit bydlení pro naše rodiny,“ říká Prykołota. On sám evakuaci v minulé vlně odmítl. Jeho žena tehdy byla vážně nemocná. Další obyvatelé se podle něj báli nejistoty spojené s odchodem.

Třetí z těch, kteří se podepsali pod žádost o evakuaci, Jarosława Syczyńská se rozhodla v oblasti nezůstávat déle a s rodinou se jí povedlo odjet do ukrajinského Lvova. Přesto by chtěla do Polska. Na střední nebo západní Ukrajině nemůže podle vlastních slov zůstat dlouho.

Důvody deníku vysvětlil Prykołota „Považují nás tam za podporovatele rebelů a zacházejí s námi špatně. Je těžké sehnat práci a bydlení, když řeknu, že jsem z Donbasu.“ Větší pochopení se teď snaží najít u prezidenta, parlamentu a senátu.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme