Sedm Čechů zahynulo pod lavinou v Západních Tatrách
Sedm českých turistů - šest mužů a jednu ženu - usmrtila lavina, která se v sobotu ráno zřítila v oblasti Spáleného žlebu v Západních Tatrách. Neštěstí přežil pouze jeden člověk z osmičlenné skupiny, kterému se podařilo vyprostit vlastními silami a přivolat pomoc. Čeští návštěvníci byli členy Českého horolezeckého svazu nebo turistických oddílů. V horách bivakovali už druhou noc. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře byli usmrcení lidé ve věku od třiadvaceti do sedmatřiceti let.
Sedm mladých Čechů zahynulo v sobotu ráno pod lavinou v Západních Tatrách. Z osmi turistů se podařilo zpod sněhu vyhrabat jen jednomu muži, ten v zápětí zalarmoval tatranskou Horskou záchrannou službu. Pro jeho kolegy však bylo pozdě. Pod sněhem zemřelo šest mužů a jedna žena. Čeští turisté si v pátek večer postavili tři stany přímo v lavinovém poli, v oblasti, která je pro turisty uzavřená, televizi TA3 to řekl jeden ze čtyř desítek záchranářů
Informace o záchranných pracích Radiožurnálu poskytl ředitel Horské záchranné služby SR Josef Janiga: "Na místo neštěstí vyrazili záchranáři z oblastního střediska Západní Tatry, následně byli přivoláni profesionální záchranáři z oblastních středisek Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Malá Fatra a několik desítek dobrovolných členů. Nasazeno bylo i sedm lavinových psů. O součinnost byla požádána i Letecká záchranná služba, která na místo vyslal dva vrtulníky s lékaři a přispěchal i polský vrtulník."
Jak informoval spolupracovník Radiožurnálu na Slovensku Ľubomír Lehotský, podle nejnovějších informací samotní čeští turisté lavinu nestrhli, respektive, živel řádil bez jejich přičinění. Bivakovali ale pod hřebenem navzdory vyhlášenému čtvrtému stupni lavinového nebezpečí.
Jak oznámila Horská záchranná služba SR, lavina spadla z levé části Spáleného Žlebu, šířka odtrhu dosahovala přibližně 100 m a tloušťka od 0,5 m do 1 m. K odtržení došlo pravděpodobně pádem převěje do sněhového žlabu v nadmořské výšce 1 800 m. Lavina dosáhla délky asi 1 200 m a na konci vytvořila sněhový nános 30 m široký a 350 m dlouhý. Tloušťka tohoto nánosu dosahovala místy až 5 metrů.
Podle údajů střediska lavinové prevence horské záchranné služby v nízkotatranském letovisku Jasná jde o pátou nejtragičtější lavinu v historii Slovenska.
Ministr zahraničí Cyril Svoboda vyjádřil soustrast příbuzným dnešního neštěstí. Radiožurnálu řekl, že tento případ opět ukázal na lidskou neopatrnost: "V každém případě se ukázalo, že je to zase výsledek lidské nedisciplinovanosti. Naše úřady dělají, co je v jejich silách; jsme v kontaktu se záchranáři a děláme vše pro to, abychom technicky učinili vše, co je zapotřebí."
Touto tragédii stoupl počet letošních obětí slovenských hor na 24. Polovina z nich byli občané České republiky. Loni zahynulo v horách na Slovensku 29 lidí, z toho bylo jedenáct Čechů.
Stejně jako loni tak došlo na samém konci roku k tragické události s nejvyšším počtem českých obětí v zahraničí. V roce 2004 zahynulo osm českých občanů vinou ničivé vlny tsunami, letos tato tatranská lavina ukončila život sedmi Čechům.