Seehofer: EU jedná s východoevropskými státy povýšeně. Každá země má svou hrdost

Nový německý ministr vnitra Horst Seehofer obvinil Evropskou unii, že při jednání s východoevropskými zeměmi o přerozdělování migrantů zaujímá povýšený postoj. Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na rozhovor Seehofera s listem Die Welt am Sonntag.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horst Seehofer (CSU) | Zdroj: Reuters

Německý konzervativní politik kritizoval EU za „moralizující“ tón, jímž mluví s východoevropskými zeměmi, které odmítají přijímat žadatele o azyl na základě kvót na přerozdělovaní migrantů. „Takový přístup je kontraproduktivní. Každá země má svou hrdost,“ podotkl předseda CSU, která je sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Islám k Německu nepatří, prohlásil nový spolkový ministr vnitra Seehofer

Číst článek

„Evropská unie je často povýšená. Musíme vložit více energie do dialogu o přerozdělování uprchlíků, Pokud budeme vyjednávat trpělivě, většina zemí (to) podpoří,“ řekl. Jiné země EU mohou přispět k řešení problémů svým vlastním způsobem, například vysláním většího počtu personálu na vnější hranice EU nebo vyššími příspěvky na provoz hraničních kontrol, uvedl ministr vnitra.

Seehofer se podle agentury Reuters snaží ukázat, že jeho strana zaujímá nesmlouvavý postoj v otázkách migrace. Již dříve uvedl, že chce usilovat o rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné. V rozhovoru pro Die Welt am Sonntag Seehofer vyzval k pokračování kontrol na německých hranicích, dokud EU nebude schopna ochránit své vnější hranice.

Jeho slova ale v neděli vyvolala nesouhlas CDU a koaličních partnerů ze sociální demokracie. Obvinili Seehofera, že vyvolává neklid v koalici jen pár dní po jejím ustavení. „Důvěru ve schopnost této obtížně sestavené koalice vládnout zvýšíme naší energií a odpovědností, nikoli veřejnými výlevy,“ komentoval pro Die Welt výroky ministra vnitra Bernd Althusmann, šéf konzervativců v Dolním Sasku.

Místopředseda sociálních demokratů Ralf Stegner varoval, že jeho strana nedopustí, aby se koalice „posunula doprava“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme