Šéf americké diplomacie jedná v Kábulu

Americký ministr zahraničí Colin Powell se v afghánském Kábulu setkal s prozatímním předsedou afghánské vlády Hamídem Karzáím a potvrdil, že Spojené státy podpoří Afghánistán i v budoucnosti a pomohou při obnově země. Afghánský premiér Hamíd Karzáí zdůraznil, že jeho kabinet nebude během své šestiměsíční vlády tolerovat korupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin L. Powell | Foto: U.S.DEPARTMENT OF STATE

Powell je nejvyšším americkým činitelem, který navštívil Afghánistán od roku 1976, kdy se v této asijské zemi zastavil tehdejší ministr zahraničí Henry Kissinger. Powell navštíví v rámci své cesty po jižní Asii ještě Indii, Nepál a Japonsko, kde 21. ledna začne konference o rekonstrukci Afghánistánu.

Američtí vojáci mezitím nalezli v Afghánistánu další důkazy, že síť Al-Káida se snažila získat chemické, biologické a jaderné zbraně. Nic ale neukazuje na to, že se jí to podařilo. Ve Washingtonu to řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Podle něj také přibývá míst, která chtějí Američané v souvislosti s tímto pátráním prozkoumat.

Americké jednotky se nyní zaměřují na 50 takových lokalit. Za pomoci místních spojenců také pokračují v pátrání po bin Ládinovi a šéfovi fundamentalistického hnutí Taliban mullovi Muhammadu Umarovi. Předpokládá se, že jsou stále v Afghánistánu, ale ukázalo se, že mnoho zpráv o jejich údajném pobytu bylo mylných, řekl Rumsfeld.

Britský premiér Tony Blair je přesvědčen, že se zajatci, které Američané převezli z Afghánistánu na svou vojenskou základnu na Kubě, se nakládá dobře. Mezi padesáti vězni, kteří už jsou na Kubě, jsou nejméně tři britští občané. Některé humanitární organizace vyjádřily obavy o jejich osud. Blair prý ale Američané ujistili, že se všemi zajatci zacházejí podle Ženevských konvencí. Jsou však považováni za obzvlášť nebezpečné a to prý ospravedlňuje zpřísněný dohled nad nimi.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme