Šéf americké obrany upevňuje protiteroristickou alianci

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld zamířil do Saúdské Arábie. Ta bude první zastávkou jeho několikadenní cesty, při níž navštíví také Omán, Egypt a Uzbekistán. Hlavním cílem Rumsfeldovy návštěvy v oblasti je upevnit vojenskou i diplomatickou alianci proti terorismu. Podle tiskového mluvčí Pentagonu budu náplní všech jednání konzultace ohledně bezpečnosti v těchto zemích v případě vojenského napadení Spojenými státy. Rumsfeld oznámil, že pro každou zemi má vypracovaná různá bezpečnostní opatření, která vycházejí z geografické polohy a politické situace v jednotlivých zemích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na otázku, proč na Blízký východ neodcestoval americký ministr zahraničí Colin Powell, odpověděl tiskový mluvčí Bílého domu, že Rumsfeld je pro jednání na Blízkém východě v současnosti nejvhodnější osobou . Do Spojených států by se měl americký ministr obrany vrátit o víkendu.

Evropská unie a Rusko posilují své bezpečnostní vazby. Ruský prezident Vladimír Putin se v Bruselu dohodl s představiteli unie na pravidelných měsíčních konzultacích o bezpečnostních otázkách. Prezident Putin potvrdil, že Rusko má zájem vykořenit islámský terorismus jeho základnami v Afghanistánu. Diplomaté tvrdí, že Putin reaguje na fakt, že desítky bojovníků v Čečensku prošli výcvikem v táborech Usámy bin Ládina. "Je očividné, že gerily, které bojují na severním Kavkaze a chtějí odtrhnout část ruského území, jsou napojeny na teroristy v Afghanistánu," řekl Putin.

Evropská unie ruský přístup k odvetné akci proti Afghanistánu ocenila a chce maximálně využít měsíční konzultace ke zvýšení bezpečnosti kontinentu. "Chceme mít rychlé a účinné mechanismy, abychom zajistili bezpečnost Evropy. Ceníme si, že Rusko bude spolupracovat," prohlásil vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana.

Spojené státy přivítaly projev britského premiéra Tonyho Blaira. Prezident Bush ocenil podle svého mluvčího pevné odhodlání britského premiéra k boji proti terorismu. Washington se ale výrazně nepostavil za Blairovu výzvu Talibanu, aby vydal bin Ládina či se vzdal moci ve snaze neporušit křehké vztahy s Pákistánem, který jako jediná země uznává Taliban a je klíčový pro americkou vojenskou operaci.

Americké ministerstvo zahraničí mezi tím oznámilo, že má informace o možném teroristickém útoku na symbol amerického kapitalismu příští měsíc v Itálii. Bílý dům uvedl, že uvažuje o navýšení potravinové pomoci pro Afghánistán, pro nějž jsou USA největším dárcem potravin.

Britský premiér Tony Blair vystoupil se zásadním projevem na výroční konferenci vládní Labouristické strany. Varoval afghánské vládní hnutí Taliban před odvetným útokem, který teď může přijít každou chvíli. Tony Blair zdůraznil, že účinek vojenské akce bude pro Taliban devastující. Vyslovil zatím nejostřejší varování teroristům Usámy bin Ládina a afghánskému vládnímu hnutí Talibanu. Zdůraznil, že čas k jednání vypršel, ultimáta uběhla. "Vydejte teroristy, nebo se vzdejte moci. To je vaše volba," vyzval Taliban. V projevu na výroční konferenci vládní Labouristické strany řekl, že toto je bitva s jediným výsledkem - "naším vítězstvím".

Blair prokázal svůj velký osobní vliv, když ho převážně protiválečně naladění delegáti opakovaně zahrnuli ovacemi za tvrdá slova proti teroristům."Ať je nebezpečí z akce, kterou podnikneme, jakékoli, nebezpečí z nečinnosti je mnohem, mnohem větší," zdůraznil. Vyzval delegáty, aby si představili poslední okamžiky dětí na palubách letadel, která se v plné rychlosti řítila na mrakodrapy, aby zabila další tisíce lidí. S lidmi, kteří něco takového zosnovali, není možné jednání. "Je jedná možnost: porazit je, nebo být od nich poraženi. A my je musíme porazit."

Tony Blair v pátek krátce navštíví Pákistán. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na pákistánský vládní zdroj. Podle agentury představuje premiérova cesta nejspíše snahu získat v Pákistánu větší podporu pro americkou protiteroristickou kampaň zaměřenou na dopadení či likvidaci radikála Usámy bin Ládina, který se skrývá v sousedním Afghánistánu. Mluvčí Blairovy kanceláře v Londýně odmítla informaci potvrdit nebo vyvrátit s tím, že oznámení o cestách premiéra jsou z bezpečnostních důvodů podávána až těsně před jejich uskutečněním.

Spojené státy USA proti Talibanu zakročí, až to uznají za vhodné. Uvedl to americký prezident George Bush s tím, že jeho země nemá v úmyslu dávat časový limit afghánskému hnutí pro vydání Usámy bin Ládina, ani pro zahájení případné odvetné vojenské akce. Taliban musí vydat teroristickou síť Al-Káida a zničit teroristické tábory, jinak bude čelit následkům. Organizaci bin Ládina přisuzují Spojené státy odpovědnost za teroristické útoky z 11. září.

Důkazy o vině Usámy bin Ládina předložil na zasedání rady NATO v Bruselu americký ambasador Frank Taylor, který má poskytovat spojenců informace o vyšetřování atentátů z 11. září. Generální takemník NATO Robertson po jednání rady oznámil, že všechny nitky vedou k teroristické organizaci Al-Kajdá a jejímu vůdci bin Ládinovi. Robertson dodal, že 19 spojenců proto došlo k závěru, že útok na Spojené státy přišel ze zahraničí a je tak útokem na všechny členy aliance. NATO nyní poprvé ve své 52leté historii uplatní článek pět Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně, která říká, že napadení jedné země je útokem proti všem. Zatím ale není jasné, jak se 19 spojenců zapojí do vojenské odvetné akce. Stále platí rophodnutí, že vojenská pomoc bude záležet na konkrétních požadavcích americké vlády.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme