Šéf amerických tajných služeb přiznal selhání rozvědky

Ředitel amerických tajných služeb Dennis Blair přiznal selhání rozvědky v souvislosti s pokusem o teroristický útok na letadlo směřující o Vánocích do USA. Zároveň slíbil, že tajné služby zvýší své úsilí, aby novým útokům v budoucnu zabránily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké letadlo, napadené teroristou o Vánocích 2009.jpg | Zdroj: ČTK

Blair reagoval na tvrdou kritiku rozvědky ze strany prezidenta Baracka Obamy, který označil vánoční pokus o atentát za potenciálně katastrofální chybu amerických tajných služeb.

Mladý nigerijský islamista totiž propašoval ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, jíž se pokusil vyhodit letoun do povětří. Nálož nevybuchla, patrně kvůli její závadě či atentátníkově chybě.

Jméno třiadvacetiletého Umara Mutallaba bylo v americké databázi asi 550.000 podezřelých teroristů, nikoli však na seznamu, podle něhož by byl nucen podrobit se pečlivější bezpečnostní prohlídce či vůbec nemohl vstoupit na palubu letu z Amsterodamu do Detroitu.

Dennis Blair připustil, že rozvědka selhala, když podezřelého nezadržela.

Jana Šmídová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme