Šéf amerických zpravodajských služeb riziko v novém správci přístavů nevidí

Ředitel amerických zpravodajských služeb John Negroponte podpořil stanovisko prezidenta George Bushe, že předání kontroly nad šesti největšími americkými přístavy dubajskému konsorciu neohrozí bezpečnost Spojených států. Ostrý spor o kontrakt společnosti ze Spojených arabských emirátů to však neoslabilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v Bostonu prtestovali proti nové přístavní správní firmě | Zdroj: ČTK

Negroponteho prohlášení přišlo krátce poté, co představitelé pobřežní stráže kritizovali v Kongresu zpravodajská rizika, které má podle nich kontrakt s dubajskou společností.

Americké televize také vysílají výmluvné reportáže z přístavů, které zajišťují transport pro americkou armádu. Většina dotazovaných námořníků a pracovníků překládky se podivuje, že by se zbraně a další materiál měly nakládat v přístavu kontrolovaném společností z Blízkého východu. Prezident Bush však i přes několikadenní nátlak ujistil, že své stanovisko nemění.

Mezití arabská společnost DP World a britský provozovatel světových přístavů Peninsular & Oriental Steam Navigation už minulý týden dobrovolně požádaly o to, aby Spojené státy provedly pětačtyřicetidenní bezpečnostní prověrku jejich fúze.

P&O mimo jiné spravuje přístavy v Baltimoru, Miami, New Jersey, New Orleansu, New Yorku a ve Filadelfii. Kongresmani poukazují na to, že ze Spojených arabských emirátů pocházejí dva z teroristů z 11. září 2001.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme