Šéf barmské junty hledá před volbami podporu v Číně

Nejvyšší představitel barmské junty je v Číně. Generál Than Šwei v Pekingu jedná krátce před prvními volbami v Barmě po 20 letech vojenské správy. Opozice i Západ ale označují volby za politický trik, který má armádě zajistit udržení moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barma - lidé čekající na příděl jídla | Foto: barmští disidenti

Zatím je také potvrzeno, že se Than Šwei setká s čínským prezidentem Chu Ťin-taem i premiérem Wen Ťia-paem a že kromě Pekingu zamíří i do Šanghaje a jižní provincie Kuang-tung.

Generál Than Šwei, který v minulosti odjížděl do zahraničí na státní návštěvu jen výjimečně, hledá podporu u svého nejmocnějšího spojence v době, kdy se Barma chystá na historické volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš popisuje barmsko - čínské vztahy.mp3

Barmská armáda sice vyhlásila první údajně demokratické volby po 20 letech, ovšem vyloučila z nich všechny kteří by je mohli ohrozit. Na prvním místě nejznámější vězněnou ženu světa, nositelku Nobelovy ceny míru a opoziční vůdkyni Ligy za demokracii Su Ťij.

Vládnoucí generálové si navíc zákonem pro sebe zajistili čtvrtinu parlamentu a některá, hlavně silová ministerstva. Další svlékají uniformy, aby byli zvoleni jako civilisté. Západ to pochopitelně kritizuje, Peking dnes prostřednictvím ministerstva zahraničí vyzval svět, aby se do barmských voleb nevměšoval.

K projednávaným tématům má patřit i situace na společné hranici, kde vloni došlo ke střetům mezi barmskými milicemi a ozbrojenci z řad etnických Číňanů.

Oba totalitní režimy si chtějí udržet moc

Oběma totalitním režimům je o udržení moci a to jim právě Peking umožňuje. V případě Barmy tím, že blokuje návrhy sankcí RB OSN či projednávání porušování lidských práv mezinárodním společenstvím.

Čína zůstává hlavním spojencem Barmy a je také jedním z největších obchodních partnerů vojenského režimu. V OSN blokuje všechny návrhy na uvalení sankcí, na druhé straně Barmě dodává zbraně. Vojenskou spolupráci potvrzuje i přítomnost čínských válečných plavidel v přístavu v Rangúnu předminulý týden.

Barma je pro Čínu strategicky důležitou zemí v jihovýchodní Asii. Díky ní má zajištěný přístup k Indickému oceánu, o který by v případě pádu junty a nastolení prozápadní vlády zřejmě přišla.

Barma je navíc jednou z prvních zemí, které po roce 1949 uznaly komunistickou Čínu. V neposlední řadě je důležitým zdrojem životně důležitých surovin. Na pobřeží Barmy proto Čína buduje velkou rafinérii a investuje do stavby ropovodu i plynovodu.

Robert Mikoláš, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme