Šéf bavorské CSU kritizuje postoj Merkelové k uprchlíkům

Bavorský premiér Horst Seehofer se dnes po uzavřeném zasedání bavorské zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý Seehofer nemůže vzít za své, uvedla agentura DPA. Merkelová ve čtvrtek prohlásila, že Německo zvládne dopady migrace i nedávných teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Horst Seehofer | Zdroj: Reuters

Už v pátek ji za to ale kritizovali i další politici z Křesťansko-sociální unie CSU, sesterské strany Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejíž šéfkou Merkelová je.

Seehofer dnes prohlásil, že nechce vyvolávat konflikty mezi CDU a CSU, která působí pouze v Bavorsku, a že obě sesterské strany spolu dobře vycházejí. "Ale veřejnosti taky nechci lhát," řekl a dodal, že uklidňování nikoho neuspokojí. Během jednání předložil neveřejnou bezpečnostní koncepci pro Bavorsko, údajně nejrozsáhlejší a nejhlubší, jakou dosud nejlidnatější spolková země měla.

Podle koncepce by se měl počet bavorských policistů zvýšit v letech 2017 až 2020 o celkem 2000 lidí a měli by dostat nejmodernější vybavení. Nyní v této spolkové zemi působí 41 tisíc policistů.

Aniž Seehofer Merkelovou jmenoval, řekl, že bude pečlivě dbát na to, aby byla bezpečnostní politika prosazována i v Berlíně a v Bruselu.

Merkelová po útocích neotočila. Zvládneme to, zopakovala a žádá o pomoc celou Evropu

Číst článek

Bavorsko před týdnem zažilo několik tragických útoků. Minulé pondělí zaútočil afghánský běženec nožem a sekyrou na cestující ve vlaku do Würzburgu a zranil pět lidí, než ho policie zastřelila.

Minulý pátek zabil Němec s íránskými kořeny devět lidí u mnichovského nákupního centra Olympia a minulou neděli se v bavorském městečku Ansbach odpálil odmítnutý syrský žadatel o azyl, přičemž zranil 15 lidí. K útoku v Ansbachu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

Merkelová na čtvrteční tiskové konferenci trvala na přesvědčení, že Německo dopady migrace a útoků zvládne. Představila mimo jiné devítibodový plán, který má v zemi zajistit větší bezpečnost, včetně například systému včasného varování proti radikalizaci.

Už pátek ji za to ale kritizoval bavorský ministr financí z CSU Markus Söder, který prohlásil, že ho její stanovisko nepřesvědčilo, a dodal, že bylo "zásadní chybou" pustit uprchlíky do země částečně nekontrolované.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme