Šéf Boeingu se omluvil za tragédie letounů 737 MAX. Rodiny chtějí 24,8 miliardy dolarů jako pokutu

Výkonný ředitel amerického výrobce letadel Boeing David Calhoun se při úterním slyšení v americkém Senátu omluvil pozůstalým po obětech zřícení dvou letadel 737 MAX společností Lion Air a Ethiopian Airlines. Uvedla to ve středu agentura DPA. Právní zástupci 15 rodin ale požádali ministerstvo spravedlnosti o zahájení trestního řízení a peněžní trest ve výši 24,8 miliardy dolarů

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing

Boeing | Foto: Peter Cziborra | Zdroj: Reuters

„Omlouvám se za utrpení, které jsme způsobili,“ řekl Calhoun, když promluvil k několika pozůstalým přítomným v sále, a slíbil, že společnost se více zaměří na bezpečnost. „Stabilizační systém MCAS a Boeing nesou odpovědnost za tyto pády,“ dodal.

„Protože zločin Boeingu je nejsmrtelnější zločin spáchaný soukromou firmou v americké historii, maximální pokuta ve výši více než 24 miliard dolarů je právně odůvodněná a jednoznačně adekvátní,“ napsal v dopise ministerstvu spravedlnosti Paul Cassel, právní zástupce 15 rodin, jejichž příbuzní při neštěstích zahynuli.

Příbuzní zároveň podle agentury Reuters připustili možnost snížit pokutu o 14 až 22 miliard USD, pokud se Boeing zaváže strženou částku investovat do nezávislého monitoringu a dalších zlepšení v oblasti bezpečnosti a dodržování předpisů.

Boeingu klesl v květnu odbyt letadel asi o polovinu na 24, hlavně kvůli pomalejší montáži 737 MAX

Číst článek

Celkem při obou neštěstích v letech 2018 a 2019 zahynulo 346 lidí. Za nehodami letounů 737 MAX 8 indonéské společnosti Lion Air a aerolinek Ethiopian Airlines stály problémy s asistenčním softwarem.

Systém nazvaný MCAS měl pilotům v některých situacích pomáhat letadlo ovládat. V obou případech je ale překvapil nečekaným a nepředvídatelným zásahem do řízení. Od druhého pádu v březnu 2019 model nesměl dvacet měsíců létat.

Calhounovo senátní slyšení bylo prvním vystoupením vysoce postaveného manažera firmy před členy Kongresu od lednové nehody letadla 737 MAX společnosti Alaska Arilines, kterému se ve vzduchu odtrhla část trupu.

Nedávný audit výroby 737 MAX u Boeingu a dodavatele Spirit AeroSystems podle amerického Federálního úřadu pro letectví zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby. Série skandálů ve společnosti Boeing vyvolala personální otřesy. Calhoun v jejich důsledku do konce roku odejde z funkce v čele firmy, výměna ale čeká i další manažery.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme