Šéf britské tajné služby: Situace v Afghánistánu může povzbudit radikály i u nás

Vítězství Tálibánu v Afghánistánu může znamenat morální povzbuzení pro extremisty a radikály ve Spojeném království, řekl v pátek šéf britské tajné služby Ken McCallum v rozhlasovém vysílání BBC. Podle McCalluma musí být Velká Británie ostražitá před nárůstem takzvaného inspirovaného terorismu. Právě takové činy tvořily nějvětší podíl z útoků, které tajná služba MI5 v posledních letech zmařila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf britské tajné služby MI5 Ken McCallum v roce 2020 | Zdroj: Reuters

„Celkem bylo zmařeno 31 připravovaných teroristických útoků v pozdní fázi v předešlých čtyřech letech,“ uvedl šéf britské tajné služby MI5 Ken McCallum v rozhlasovém vysílání BBC. „Šest z nich bylo jenom během pandemie,“ dodal.

Autory většiny z těchto připravovaných útoků byli podle McCalluma islámští radikálové. Zároveň ovšem britské tajné služby zaznamenaly také nárůst připravovaných teroristických činů z řad extrémní pravice.

Britští zpravodajci tajně jednali s Tálibánem. Chtějí záruku, že Afghánistán nebude základnou teroristů

Číst článek

Přestože se počet rozsáhlých teroristických útoků snížil, došlo podle něj k nárůstu takzvaného inspirovaného terorismu. „Takzvaný Islámský stát dokázal něco, co Al-Káida ne. A to inspirovat spoustu lidí k pokusům o menší teroristické činy,“ vysvětlil.

Zatímco britská vláda říká, že bude Tálibán soudit na základě jeho činů, britská tajná služba se připravuje na možnost zvýšeného rizika teroristických útoků v zemi.

„Není pochyb o tom, že události v Afghánistánu některé z těchto extremistů povzbudí, a proto se MI5 zaměřuje právě na tato rizika a na řadu dalších hrozeb,“ řekl šéf britské tajné služby.

McCallum si nemyslí, že by ovládnutí Afghánistánu Tálibánem znamenalo okamžitý nárůst centrálně organizovaného terorismu. „Takové věci nějakou dobu trvají. V tom byla naše dvacetiletá snaha v zemi snížit teroristickou hrozbu z velké části úspěšná. Ze dne na den ale může přijít morální povzbuzení extremistů, kteří ve Velké Británii a v jiných zemích už jsou,“ popsal.

Teroristická hrozba je podle McCalluma pro Spojené království reálná a trvalá záležitost. „Musíme být ostražití – ať už jde o nárůst inspirovaného terorismu, který se pro nás v posledních pěti až deseti let stal skutečným trendem – ale také před potenciálním růstem centrálně plánovaných útoků ve stylu Al-Káidy,“ uzavřel.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme