Šéf české diplomacie jednal v Kodani o rozšíření EU

Na krátkou návštěvu Dánska, které je v současnosti předsednickou zemí Evropské unie, dnes vyjel ministr zahraničí Cyril Svoboda. Cesta předchází říjnovému summitu Evropské unii v Bruselu, kde by měla Patnáctka jmenovat kandidáty, kteří budou připraveni ukončit vstupní rozhovory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Michal Kamaryt

Jak z Kodaně uvádí zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Jitka Pfeiferová, náš plánovaný vstup do Unie byl klíčovým tématem rozhovoru ministra Svobody s jeho dánským protějškem Perem Stigem Möllerem. "Pokud jde o ty klíčové kapitoly, tak jsme řekli, že v zemědělství musí jít o zajištění trvalé konkurenceschopnosti českých zemědělců, pokud jde o otázky finanční, tak samozřejmě nemůže být Česká republika netto plátce, a pokud jde o instituce, tak jsme také jasně řekli, že Česká republika bude žádat 22 poslance v Evropském parlamentu," uvedl Svoboda o obsahu jednání.

S Českou republikou a dalšími 9 kandidátskými zeměmi chce Dánsko uzavřít jednání o členství v Unii na prosincové vrcholné schůzce v Kodani.

Český ministr navazuje návštěvou Kodaně na zářijovou cestu premiéra Vladimíra Špidly, který tam vyslovil souhlas s dánským programem přístupových rozhovorů mezi EU a kandidátskými zeměmi. Podle Špidly ale není Praha ochotna ukončit jednání v případě, že by nebyla přesvědčena o principu rovného zacházení.

Milan Kopp, Jitka Malá, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme