Šéf české diplomacie jednal v Kodani o rozšíření EU

Na krátkou návštěvu Dánska, které je v současnosti předsednickou zemí Evropské unie, dnes vyjel ministr zahraničí Cyril Svoboda. Cesta předchází říjnovému summitu Evropské unii v Bruselu, kde by měla Patnáctka jmenovat kandidáty, kteří budou připraveni ukončit vstupní rozhovory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Michal Kamaryt

Jak z Kodaně uvádí zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Jitka Pfeiferová, náš plánovaný vstup do Unie byl klíčovým tématem rozhovoru ministra Svobody s jeho dánským protějškem Perem Stigem Möllerem. "Pokud jde o ty klíčové kapitoly, tak jsme řekli, že v zemědělství musí jít o zajištění trvalé konkurenceschopnosti českých zemědělců, pokud jde o otázky finanční, tak samozřejmě nemůže být Česká republika netto plátce, a pokud jde o instituce, tak jsme také jasně řekli, že Česká republika bude žádat 22 poslance v Evropském parlamentu," uvedl Svoboda o obsahu jednání.

S Českou republikou a dalšími 9 kandidátskými zeměmi chce Dánsko uzavřít jednání o členství v Unii na prosincové vrcholné schůzce v Kodani.

Český ministr navazuje návštěvou Kodaně na zářijovou cestu premiéra Vladimíra Špidly, který tam vyslovil souhlas s dánským programem přístupových rozhovorů mezi EU a kandidátskými zeměmi. Podle Špidly ale není Praha ochotna ukončit jednání v případě, že by nebyla přesvědčena o principu rovného zacházení.

Milan Kopp, Jitka Malá, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme