Šéf české diplomacie o budoucnosti Kosova

O budoucím konečném uspořádání v jihosrbské provincii Kosovo jednal ministr zahraničí Cyril Svodoba s kosovskoalbánskými představiteli. Ujistil je, že Česko podpoří každé mírové demokratické řešení v Kosovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a I. Rugova | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Podle minisra Svobody má ke klidu v regionu přispívat i perspektiva přičlenění k Evropské unii. Kosovskoalbánští politici stále opakují. Budoucnost vidíme v nezávislosti Kosova a Metohije.

"Už tisíckrát jsem řekl, že nepodporuji myšlenku vzniku Velké Albánie spojením Kosova s Albánií," uvedl na tiskové konferenci s ministrem Svobodou kosovský prezident Ibrahim Rugova. Ministr Svoboda vidí možnost řešení budoucnosti Kosova v hledání kompromisu.

Do Kosova se mezitím vrátil jeho bývalý premiér Ramush Haradinaj. Je obviněný z válečných zločinů spáchaných na srbském obyvatelstvu. Haagský tribunál pro zočiny v bývalé Jugoslávii ho ale podmínečně propustil na svobodu.

Ramush Haradinaj se letos sám vzdal Haagskému tribunálu a čelí obvinění ze spáchání zločinů na území Kosova v roce 1998, kdy byl velitelem Kosovské osvobozenecké armády UČK. Měl se dopustit utlačování a terorizování Srbů, Romů i Albánců. Haagský soud ho ale propustil až do začátku jeho procesu. Ten má být zahájen v roce 2007.

Haradinaje v kosovském správním středisku Prištině přivítal jeho nástupce Bajram Kosumi, který je na rozdíl od Haradinaje považovaný za slabého politika. Expremiéra před vládní budovou vítaly davy jeho příznivců. Panují obavy, že jeho návrat může destabilizovat křehkou rovnováhu na politické scéně Kosova. Šéf civilní mise OSN v Kosovu Soren Jessen Petersen ale doufá, že Haradinaj chce svému národu prospět a pochopí, že jeho místo už není v čele vlády.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme