Šéf české diplomacie o statusu Kosova

Nazrál čas k zahájení diskuse o budoucím statusu Kosova. Uvedl to během návštěvy Bělehradu ministr zahraničí Cyril Svoboda po jednání s prezidentem Srbska Borisem Tadičem. O budoucnosti této jihosrbské provincie bude dnes jednat i přímo v Prištině s kosovsko-albánskými představiteli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda s Borisem Tadičem

Cyril Svoboda s Borisem Tadičem | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Problém Kosova a Metohije je podle Cyrila Svobody problémem komplexním a je třeba v jeho případě dosáhnout trvalého řešení, které zaručí stabilitu a prosperitu tohoto regionu.

Srbský prezident Boris Tadič uvedl, že k nalezení takového řešení je třeba podpory většinového albánského obyvatelstva, která ale bohužel zatím není vidět. Chce se proto sejít s vůdci kosovských Albánců: "Znovu zvu pana Ibrahima Rugovu jako prezidenta Kosova, abychom zahájili dialog o všech problémech provincie. A jestli mé pozvání zase odmítne, pozvu ho k jednání znovu."

Cyril Svoboda jednal i v Kosovu

Česká republika podpoří každé demokratické řešení budoucího statutu jihosrbské provincie Kosovo. V Prištině to uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda, který tam jednal s kosovskými politiky právě o budoucím uspořádání v tomto regionu, který je už šest let pod mezinárodní správou OSN.

Česká republika chce podpořit kompromisní řešení budoucího statutu Kosova a Metohije. Možnosti řešení jsou dvě. Široká autonomie v rámci Srbska, nebo nezávislost Kosova.

Kosovský prezident Ibrahim Rugova na tiskové konferenci s ministrem Svobodou potvrdil, že nepodporuje myšlenku spojení Kosova se sousední Albánií a vytvoření velkého albánského státu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme