Šéf Evropské komise jedná v Praze

Česká republika už brzy bude v Evropské unii. Předseda Evropské komise Romano Prodi o tom v Praze ujistil premiéra Miloše Zemana. Jednali spolu také o otázce volného pohybu pracovních sil, odkladu prodeje české půdy cizincům a sporném zařazení Česka mezi země ohrožené nemocí šílených krav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už brzy vstoupíte do unie, vzkázal České republice šéf Evropské komise Romano Prodi. Po schůzce s premiérem Zemanem zdůraznil, že před patnáctkou momentálně stojí dva velké úkoly. Za prvé, dokončit proměnu EU v dnešní podobě do fungujícího celku se společnou měnou. Tento úkol je téměř splněn. Druhým úkolem, který nemá v historii obdoby, je právě rozšíření unie o další evropské země. Podle Prodiho je stále reálný termín 2004 a Česko se podle něj za poslední rok posunulo o kus dál.

Brusel stále ještě neví, kolik let po našem vstupu do unie nebudeme moci volně cestovat za prací. Řekl to evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen, který v Praze doprovází šéfa Evropské komise Romana Prodiho. Verheugen si myslí, že případné přechodné období - zřejmě sedmileté - by mohlo být každopádně flexibilní. To by znamenalo, že by se po určité době vyhodnotilo, jestli jsou rakouské a německé obavy z přílivu pracovních sil opodstatněné.

Česká republika není pozadu za ostatními státy, které se ucházejí o vstup do Evropské unie, řekl Českému rozhlasu šéf naší diplomacie Jan Kavan. Jak prohlásil po pražské schůzce se šéfem Evropské komise Romanem Prodim, do konce roku 2002 určitě uzavřeme vstupní rozhovory s Bruselem. Nic by tak podle něj nemělo bránit tomu, abychom byli v první skupině, která rozšíří stávající patnáctku. Připustil přitom, že se do rychlosti rozšíření možná promítnou i věci, které naše vláda nemůže ovlivnit - například chystané volby v Německu a Francii.

Ještě před odletem z Bruselu Prodi Českému rozhlasu řekl, že rozšíření Evropské unie v roce 2004 může zabránit jedině katastrofa. V rozhovoru zdůraznil, že se vstupní rozhovory s kandidátskými zeměmi dostaly do rozhodující fáze a proces se zrychluje. Vyjádřil přesvědčení, že v roce 2004 Evropská unie přijme nové členy a zároveň potvrdil, že se v tom samém roce při volbách do Evropského parlamentu bude volit už i v nových členských zemích. Našemu zpravodaji Milanu Fridrichovi Romano Prodi také řekl, že pokud se nestane nějaká nepředvídatelná skutečnost, či katastrofa, nemůže rozšíření Evropské unie už nic zabránit.

Celý text exkluzivního rozhovoru předsedy Evropské komise Romana Prodiho pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál si můžete přečíst zde:

Milan Fridrich: Pane předsedo věříte v rychlé rozšíření Evropské unie? Věříte, že unie přijme nové členy kolem v roce 2004?

Romano Prodi: Ano věřím tomu... Dokonce na tom sám osobně pracuji jakožto předseda Evropské komise. Chci, aby co nejvíce zemí mohlo vstoupit do unie v roce 2004 a zúčastnit se příštích voleb do Evropského parlamentu. Rychlost vstupních rozhovorů s kandidátskými státy se zvyšuje a rozšíření unie se blíží. Věřím, že rozšíření bude v roce 2004, ale to záleží na členských státech patnáctky a připravenosti kandidátů.

M. Fridrich: Evropská unie už delší dobu dává najevo, že bude chtít omezit pohyb pracovních sil pro Českou republiku až vstoupí do EU. Mluví se o sedmi letech během kterých budou muset Češi v západní Evropě nadále potřebovat pracovní povolení. Je nutné volné zaměstnávání to Čechů omezovat?

R. Prodi: To je věc veřejného mínění. A jak víte, v unii o omezení volného pohybu pracovních sil žádá hlavně Německo a Rakousko kvůli jejich veřejnému mínění. Chápeme, že také v Česku je veřejné mínění a není tomu přechodnému období nakloněné. Víte, když jsem byl v Polsku, řekl jsme tamním politikům: Podívejte, když vstupovalo Španělsko, muselo přistoupit na přechodná období u volného pohybu osob a v zemědělství. A teď si prohlédněte Španělsko. Ztratilo něco? Je to prosperující země. Česká republika nic tím přechodným obdobím na volný pohyb pracovníků neztratí, neohrozí to životní úroveň zdejších lidí.

M. Fridrich: Zatímco Německo a Rakousko má obavu z přílivu pracovníků z nových zemí u nás v České republice se lidé zase bojí levného vykupování půdy a nemovitostí. Bojí se, že ty nejlepší věci skoupí lidé ze Západu, proto česká vláda žádá o přechodné období. Tyto obavy nedávají smysl. Nikdo přeci nevezme české domy a neodveze je do Německa a strach z vlastnictví je nesmysl. Podobnou věc jsem zažil u nás v Toskánsku. Lidé se na mě obraceli a říkali. Pane premiére Němci chtějí vykoupit naše domy. A já jim odpověděl proč ne, vždyť je nikam neodvezou! Chápu ale, že to pro vás politický problém a tak se k tomu musí přistupovat.

M. Fridrich: Pane předsedo dokážete si představit něco, co by mohlo znemožnit rozšíření? Je rozšíření unie hotovou věcí?

R. Prodi: Podívejte, historie se nedá předvídat. Vstupní rozhovory však běží dobře a to včetně těch s Českou republikou. Jsou před Vámi sice těžko kapitoly jako životní prostředí a zemědělství, ale všichni věří, že jednání skončí příští rok. Pokud tedy nenastane nějaká přírodní katastrofa typu zemětřesení, mor nebo nějaká válka tak rozšíření proběhne kolem roku 2004.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme