Šéf Evropské komise vyzval poslance ke spolupráci

Předseda Evropské komise Romano Prodi vyzval český parlament ke spolupráci na přípravě vstupu Česka do Evropské unie. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus Prodiho ubezpečil, že v našem zákonodárném sboru není žádná politická strana, která by nepřijímala jako základní východisko naši účast na evropském integračním procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Václav Klaus popřel, že by ODS uvažovala o jiné variantě, než je členství republiky v Unii. Interní materiál ODS věnovaný případnému nevstoupení do Unie podle Klause rozhodně nezpochybňuje věrohodnost a jednotu českých parlamentních stran v zahraničí.

Tvrdé vyjednávání českých diplomatů o podmínkách, za nichž se země stane členem Evropské unie, není důvodem k oddálení termínu přijetí České republiky do evropské patnáctky. Na Pražském hradě se na tom shodli prezident Václav Havel a Romano Prodi. Pro Českou republiku bude zřejmě rozhodujícím obdobím pro vstup do Unie druhá polovina příštího roku. Tehdy by se však měly konat parlamentní volby. Prezident Havel se podle vlastních slov bude snažit využít své autority k tomu, aby politici kvůli získávání politických bodů nezapomínali na společný zájem.

Už brzy vstoupíte do Unie, vzkázal ve čtvrtek České republice šéf Evropské komise Romano Prodi. Po schůzce s premiérem Zemanem zdůraznil, že před patnáctkou momentálně stojí dva velké úkoly. Za prvé, dokončit proměnu EU v dnešní podobě do fungujícího celku se společnou měnou. Tento úkol je téměř splněn. Druhým úkolem, který nemá v historii obdoby, je právě rozšíření unie o další evropské země. Podle Prodiho je stále reálný termín 2004 a Česko se podle něj za poslední rok posunulo o kus dál.

Čeští politici jsou jednotní v tom, že chtějí vstoupit do Evropské unie, prohlásil Romano Prodi. Šéf Evropské komise, který dnes končí svou návštěvu v Praze, je po sérii jednání s našimi politickými špičkami spokojen s tím, že u nás našel tento politický konsensus. Zároveň doufá, že čeští politici nebudou zneužívat téma vstupu do Evropské unie v kampani před parlamentními volbami v roce 2002. Vstupní rozhovory zatím podle něj běží hladce, a tak - i když zaostáváme za některými zeměmi v počtu uzavřených kapitol - není pochyb o tom, že bychom měli být při dalším rozšíření v první řadě.

Vyjednávat s Evropskou unií tak rychle jako jiným kandidátským zemím se České republice příliš nedaří. Lépe je na tom Maďarsko, Slovinsko, Kypr, ale i Slovensko a Litva. Naši diplomaté ale jakékoliv závody odmítají. První náměstek ministra zahraničních věcí Pavel Telička Českému rozhlasu sdělil, že lehčí bude uzavření kapitol finanční kontrola a audiovize. Jakmile totiž parlament schválí v každé kapitole jeden zákon, buou uzavřeny. Relativně brzy bude možné uzavřít sociální politiku, zaměstnanost, složitější bude jednání volný pohyb kapitálu, životního prostředí, úplně nejsložitější budou jednání o kapitole zemědělství, Schengenských dohod, kapitole daní. Kámenem úrazu ve vyjednávání to ale podle jeho názoru nebude.

Česká republika by neměla přistoupit na dočasné omezení volného pohybu pracovních sil po vstupu do Evropské unie. Po schůzce s předsedou Evropské komise Romanem Prodim to Českému rozhlasu řekl šéf Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Podle Prodiho je to prý detail. Václav Klaus si ale myslí, že je to tak možná v kvantitě, ale symbolicky je to pro nové země velmi důležité.

Předseda Evropské komise Romano Prodi se při svém dvoudenním pobytu v České republice vydal také do Děčína. Na setkání s představiteli Ústeckého kraje a děčínského okresu se seznámil s některými stavbami, které spolufinancovala Evropská unie. V severočeském pohraničí pomohly evropské peníze s investicemi zaměřenými na zlepšování životního prostředí. Romano Prodi se tak dozvěděl, že k nejvýznamnějším dílům poslední doby patří dokončená čistírna odpadních vod v Děčíně. Ta i s navazujícím technologickým vybavením stála přes půl miliardy korun. Evropská unie hradila podstatnou část nákladů výstavby kanalizačního sběrače, na který poskytla 4 milióny a téměř 800 tisíc eur. Je to vůbec nejvyšší částka, jakou bruselská centrála evropské patnáctky poskytla České republice v loňském roce.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Josef Suk, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme