Šéf francouzské diplomacie: EU zvažuje sankce vůči Rusku

Země Evropské unie uvažují o postizích vůči Rusku za jeho postup proti Gruzii. Prohlásil to francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Jakého typu by sankce byly, ale nenastínil. Mimořádný unijní summit o situaci v Gruzii a o vztazích s Ruskem svolal na příští ponděli do Bruselu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten včera vyzval telefonicky ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, aby pomohl k uplatnění šestibodového plánu dohody o příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bernard Kouchner | Zdroj: ČTK

Projednat budoucnost vztahů Evropské unie a Ruska a také pomoc pro Gruzii má v pondělí mimořádný summit EU. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Nezávislost dvou gruzínských provincií, Jižní Osetie a Abcházie uznala Moskva v úterý.

Ještě před prohlášením šéfa francouzské diplomacie rozhodnutí Ruska přiznat nezávislost dvěma gruzínským separatistickým regionům společně odsoudilo sedm průmyslově nejrozvinutějších zemí světa. Podle Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojených států a Velké Británie je uznání Abcházie a Jižní Osetie porušením suverenity a celistvosti Gruzie.

Britský ministr zahraničí David Miliband předtím ruskému prezidentovi vzkázal, aby se nesnažil vyvolat novou studenou válku.

O situaci v Gruzii dnes má jednat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Hlavním tématem bude také pro účastníky summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v tádžickém Dušanbe.

Gruzie sice mezi členy šanghajské skupiny nepatří, přesto ale bude podle všeho dominovat většině rozhovorů. Lídři Ruska, Tádžikistánu, Číny, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a pozorovatelských států - mezi nimiž je mimo jiné i Írán - budou debatovat o tom, jak se postavit k rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost gruzínských odtrženeckých regionů.

Druhým horkým tématem bude snaha Íránu stát se plnohodnotným členem uskupení - podle analytiků může Rusko podáním pomocné ruky Teheránu odpovědět na sílící podporu Spojených států Gruzii.

Rozhodující bude podle všeho postoj Číny, ta se ale vzhledem k vlastním problémům s menšinami vyslovila diplomaticky pro příměří.

Peking zůstal zdrženlivý

Čína uznání Jižní Osetie a Abcházie jako nezávislých republik nepodporuje, otevřeně ale Moskvu za tento krok nekritizuje. Peking se k této otázce vyjádřil prostřednictvím svého ministerstva zahraničí ještě před setkáním Medveděva s Chu Ťin-taem, kdy označil krok ruského prezidenta za znepokojivý.

Čína ale zároveň vyzvala k řešení sporu diplomatickou cestou a dalším jednáním. Politika Pekingu je všeobecně proti uznávání problematických regionů za samostatné státy, a to kvůli Tibetu a zejména Tchajwanu.

I proto Čína odmítla nezávislé Kosovo. Na druhé straně si ale Medveděv a Chu Ťin-tao notují v posílení vlivu ve Střední Asii, oba zároveň ostře odmítají americký protijaderný deštník.

O situaci v Gruzii, ale také o předsednictví Evropské Unie bude dnes v Paříži jednat šéf naší diplomacie Karel Schwarzenbeg, který se sejde i se svým francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem.

Srbsko Jižní Osetii a Abcházii neuzná

Srbsko neuzná nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Oznámila to oficiální místa v Bělehradě. Jednotlivé srbské opoziční strany v čele s nacionalistickou Srbskou radikální stranou a Demokratickou stranou Srbska bývalého premiéra Koštunici, ale vyzývají k uznání jejich samostatnosti.

Proevropská srbská vláda nebude následovat Rusko a neuzná samostatnost nově vzniklých států. Bude tak pokračovat ve své politice, kdy požaduje respektování své územní celistvosti a nové posouzení statutu Kosova.

Bývalý premiér Vojislav Koštunica naopak podpořil Rusko a označil poslední vývoj za logický a za důsledek postupu USA a Evropské unie. Generální tajemník ultranacionalistické

Srbské radikální strany Alexandr Vučič soudí, že by Srbsko mělo uznat obě nové země. Jaromír Janev, Český rozhlas, Bělehrad.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Jan Šmíd, Lenka Kabrhelová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme