Šéf Googlu Eric Schmidt je na návštěvě v Severní Koreji. Washington cestu kritizuje

Šéf společnosti Google Eric Schmidt přiletěl na třídenní návštěvu Severní Koreje. Je členem humanitární mise, kterou vede bývalý americký politik Bill Richardson. Americké ministerstvo zahraničí označilo jejich cestu za nevhodnou. Washington totiž v současnosti jedná o zpřísnění sankcí vůči KLDR.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý guvernér Nového Mexika Bill Richardson (vpravo) a šéf Googlu Eric Schmidt (vlevo) dorazili na návštěvu KLDR

Bývalý guvernér Nového Mexika Bill Richardson (vpravo) a šéf Googlu Eric Schmidt (vlevo) dorazili na návštěvu KLDR | Zdroj: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním projevu vyzval k investicím do výzkumu, počítačových technologií a rozvoji digitálního vybavení podniků. KLDR se podle něj má v budoucnu stát ekonomickým gigantem.

Podle některých si tento projev vzal k srdci i šéf Google Eric Schmidt, který chce údajně na návštěvě v Pchjongjangu navázat kontakty a představit tam své produkty. Jedná se o vůbec první návštěvu zástupce firmy Google v Severní Koreji, která je zemí s nejtvrdší cenzurou internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková sleduje návštěvu šéfa Googlu v Pchjongjangu

Loni se Eric Schmidt spolu se šéfem koncepčního centra Google Ideas Jaredem Cohenem setkal se skupinou severokorejských uprchlíků, na druhou stranu ale mluvil i s vyslanci severokorejské vlády.

Schmidt zdůrazňuje, že do totalitní země přijel jako člen humanitární mise, která se snaží vyjednat propuštění amerického občana korejského původu. Průvodce cizinců byl zatčen za nejasných okolností loni v listopadu. Šéf Googlu nicméně připustil, že zatím netuší, s kým se v Pchjongjangu setká.

Vedoucí mise Bill Richardson, který v minulosti působil jako ministr, guvernér Nového Mexika i velvyslanec Spojených států při OSN, během posledních let KLDR několikrát navštívil. Dvakrát se mu podařilo dosáhnout osvobození amerických občanů.

Přístup k internetu jen pro vyvolené

Informace o počítačové gramotnosti v Severní Koreji jsou kusé a neověřené. Počítač podle všeho vlastní jen malá část obyvatel, přístup k internetu je pak záležitostí několika málo ověřených osob.

„Podobně jako v Číně je tam snaha vytvořit vlastní internet, vlastní prostředí, kde budou jen služby dostupné v té zemi,“ upozorňuje šéfredaktor serveru root.cz Petr Krčmář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor serveru root.cz Petr Krčmář si nemyslí, že by Google v KLDR uspěl

V KLDR proto vznikají místní alternativy oblíbených světových služeb. „Tam skutečně nemáte běžný přístup k velkému internetu. Musíte využívat jejich služeb, musíte číst jejich zpravodajské servery, máte přístup jenom k e-mailu, který funguje uvnitř té země,“ vypočítává Krčmář.

Společnost Google podle něj v současné době nemá příliš šancí v zemi uspět. Severokorejští uživatelé totiž nepředstavují zajímavý zdroj financí. Pokud by navíc firma začala s Pchjongjangem spolupracovat, zřejmě by nepotěšila své partnery a zákazníky.

„Na druhou stranu může Google fungovat částečně jako nějaký popularizátor a síla, která může pomoci, pokud bude mít ta země zájem, otevřít hranice skrze internetové hranice,“ dodává Krčmář.

Kim prý plánuje počítače do škol

„Možná, že má pocit, že by v Severní Koreji mohl dělat dobré obchody právě proto, že je tam internet tak regulovaný. Víme, že Google někdy couvne před tlakem autoritativních režimů, jako je třeba čínský. Anebo si myslí, že by mohl přispět k větší míře svobody v Severní Koreji,“ uvažuje o Schmidtových motivech komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák přiblížil možné důvody Schmidtovy cesty do KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prý moderním technologiím holduje. Školám v zemi chce údajně zajistit vlastní počítače. Jestli se ale školáci a obyčejní lidé dostanou také na internet, záleží na ochotě režimu otevřít zdroje vzdělávání.

„Zároveň si nemůžeme dělat iluze, režim se bude snažit o to, aby monopol na svobodný internet udržel ve své ruce. Ale myslím, že se bude snažit přesně o něco podobného, o co se snaží čínská vláda. Čínské vládě se to víceméně daří, protože když si zadáte na čínském internetu heslo, které by mohli straničtí dohlížitelé považovat za podvratné, jako je svoboda nebo Tibet, tak tam nic nedohledáte,“ dodává Slezák.

Alžběta Havlová, Milan Slezák, Veronika Sedláčková, Kateřina Procházková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme