Šéf irácké vládní rady zabit při atentátu

Šéf irácké vládní rady byl zabit. Abdaz Záhir Usmán Muhammad známý i pod jménem Izzadín Sálim zahynul při sebevražedném bombovém útoku v Bagdádu. Spolu s ním bylo zabito celkem 10 lidí, dalších šest je vážně zraněno. K atentátu se přihlásila dosud neznámá skupina Hnutí arabského odporu. V odpoledních hodinách navíc Bagdádem otřásl další výbuch. Sálim zahynul při výbuchu nálože nastražené v autě v okamžiku, kdy se chystal vstoupit na základnu koaličních vojsk. Zavražděný předseda v iráckém vedení zastuúpoval fundamentalistické šíitské hnutí Hlas Islámu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo atentátu | Zdroj: ČTK

Mezinárodní koaliční správa útok odsoudila. Její šéf Paul Bremer zároveň vyloučil, že by atentát mohl ohrozit plánované na 30. června. To v televizi CNN potvrdil i mluvčí amerických jednotek generál Mark Kimmit. "Rozhodně mohu potvrdit, že k procesu předání moci iráckému lidu musí dojít a nic na tom nemění ani dnešní atentát. Právě události jako ta dnešní dokazují, že je třeba termín předání moci dodržet."

Odhodlání pokračovat v obnově Iráku vyjádřili i členové prozatímní vlády, mezi nimi i inistr zahraničí. "Antidemokratické síly chtějí tento proces zmařit, ale my se nenecháme zastrašit a budeme pokračovat v úsilí o vytvoření demokratického Iráku."

I svět odsuzuje atentát. Vrahové se podle Spojených států snaží zmařit předání moci Iráčanům 30. června a budou nejspíš své násilí před tímto termínem stupňovat. Podle úřadu britského premiéra Tonyho Blaira Muhammad a jeho kolegové pracovali na tom, aby dali Iráku do vínku svobodu, demokracii a bezpečnost, tedy cíle, které odmítají teroristé.

V souvislosti s atentátem vyvstává otázka, jak jsou vůbec vrcholní politici chráněni. Na špatnou ochranu si dnes postěžoval i člen irácké vlády Ahmad Šalabí. "Bezpečnost v Iráku je výlučně v rukou koaličních jednotek, ale jak se ukazuje, není dostašující. Už jsme ztratili dva ministry a existují názaky, že mohou být zabiti další. zemřelo také nespočet Iráčanů. Všichni jsme nyní ohroženi a Iráčani musejí rozhodně zasáhnout."

Náhradníkem byl jmenován dosavadní člen Rady inženýr Gazí Adžil Javar, sunnitský muslim pocházející z Mosulu.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme