Šéf jaderného programu Číny byl zadržen

V Číně byl zadržen šéf nukleárního programu země. Je tak dalším v řadě vysoce postavených funkcionářů obviněných z trestné činnosti. V poslední době bylo hlavně za braní úplatků odsouzeno několik významných úředníků, včetně bývalého starosty Šen-čenu, policejního ředitele jižní provincie Kuang-tung nebo šéfa jednoho z největších petrochemických závodů v zemi. Podle Pekingu je právě korupce největší hrozbou pro čínskou společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakázané město v Pekingu | Foto: Roman Růžička

Kchang Ž'-sin, který stál v čele Národního jaderného podniku šest let a v roce 2002 se stal i členem disciplinární komise ústředního výboru Komunistické strany Číny, byl podle vládní agentury Sin-chua zadržen a nyní je vyšetřován.

Spekuluje se, že důvodem jeho pádu z politických i mocenských pozic může být braní úplatků nebo vyzrazení státního tajemství. V této souvislosti bylo už totiž zatčeno deset vysokých představitelů společnosti na výrobu jaderné energie v jihočínské provincii Kuang-tung.

Kchang Ž'-sin není veřejnosti příliš znám, protože čínský jaderný program je úzce propojený s armádou. V době, kdy stál v čele Národního jaderného podniku, ale nedošlo k žádnému incidentu v atomových zařízeních.

V Číně je nyní v provozu šest atomových elektráren, Peking ale chce do roku 2020 zvýšit produkci energie z jádra sedmkrát.

Přečtěte si také:
Na korupci lze v Číně upozornit mailem, zvyšují se i odměny
Kvůli korupci policie zatkla jednoho z nejbohatších Číňanů
Čínský soud vynesl trest smrti za korupci
Peking zahájil boj s korupcí

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme