Šéf japonské diplomacie kritizoval taktiku USA v Iráku

Americká taktika v Iráku je velmi naivní, tvrdí japonský ministr zahraničí Taro Aso. Tokio je sice jedním z hlavních spojenců Washingtonu a od počátku podporovalo invazi do Iráku, následné operace po svržení Saddáma Husajna ale označuje za chybné. Podle Japonska jsou tak Spojené státy odpovědné za pokračující násilí v blízkovýchodní zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taro Aso, Šinzo Abe | Foto: AFP

Bývalý premiér Koizumi stál pevně na straně Spojených států, spojenectví s Washingtonem potvrzuje i jeho nástupce Šinzó Abe, názor Tokia na americkou okupaci Iráku se ale změnil.

Jak uvedl japonský ministr zahraničí, důležité je i naplánování operací po samotné válce, kdy má dojít k mírové obnově země.

Taro Aso se tak přidal k ministru obrany, který nedávno dokonce kritizoval prezidenta Bushe za samotnou invazi do Iráku a varoval, že Japonsko nemusí automaticky obnovit svou leteckou misi v Iráku.

Tokio odtud sice už loni v červenci stáhlo pozemní síly, japonské letectvo ale i nadále pomáhá v přepravě osob a zboží v oblasti Perského zálivu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme