Šéf katalánské vlády chce nezávazné referendum, separatisté mluví o podvodu

Katalánsko chce 9. listopadu uspořádat referendum o nezávislosti, i když by bylo jen alternativní a nezávazné. Oficiální hlasování totiž včera šéf katalánské vlády Artur Mas odmítl a uznal, že by bylo vzhledem k rozhodnutí španělského ústavního soudu nelegální. Dnes však Mas vyzval Katalánce, aby k urnám vyrazili i tak. Separatisté označili jeho náhradní řešení za podvod.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf katalánské vlády Artur Mas na tiskové konferenci v Barceloně

Šéf katalánské vlády Artur Mas na tiskové konferenci v Barceloně | Zdroj: Reuters

Na tiskové konferenci v sídle katalánské vlády Artur Mas řekl, že 9. listopadu navzdory všemu budou k dispozici urny i hlasovací lístky, volební místnosti se přece jen otevřou a každý, komu je nad 16 let, bude moci vyjádřit svůj názor.

Mas také upřesnil, že jakási „lidová konzultace“ by nebyla definitivní a šlo by jen o jakéhosi předchůdce skutečného referenda, o které je třeba se dál snažit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místo skutečného se bude v Katalánsku konat jen nezávazné referendum. Detaily zjišťovala spolupracovnice ve Španělsku Ľubica Zlochová

Reakce na Masův náhradní plán jsou zatím rozporuplné. Velké části separatistů se náhradní řešení nezdá adekvátní ani dostatečné a chápou ho jako podvod na lidech. Podobně smýšlejí i nejnacionalističtější strany.

Mas v dnešním vystoupení řekl, že španělský stát je skutečný a silný protivník Katalánska, protože odmítá dát Kataláncům možnost volby a vyslovit svůj názor na nezávislost.

Těm, kteří chtějí opravdovou samostatnost, jsou však tato slova málo a už organizují další protesty v ulicích. Zrušení referenda naopak vítá španělský premiér Mariano Rajoy.

Pro katalánského šéfa vlády může mít neuskutečnění oficiálního referenda fatální dopad a může ho stát post i pozici jeho strany Konvergence a jednota, která už tak ztrácela hlasy hlavně ve prospěch radikálnější levicové Republikánské katalánské strany. Mluví se i o možnosti předčasných regionálních voleb.

Ľubica Zlochová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme