Šéf Lidové fronty pro osvobození Palestiny zatčen

Speciální jednotka palestinské policie zatkla předsedu radikální Lidové fronty pro osvobození Palestiny Ahmada Saadáta. Jeho organizace se přihlásila k loňské vraždě izraelského ministra cestovního ruchu Zeeviho v Jeruzalémě. Radikální palestinské organizace Islámský džihád a Hnutí islámského odporu Hamas pak v reakci na zatčení Saadáta oznámily, že obnoví útoky proti izraelským cílům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmad Saadát | Foto: ČTK/EPA

Lidová fronta pro osvobození Palestiny provedla v říjnu minulého roku atentát na izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Šlo o odvetu za smrt bývalého předsedy Lidové fronty Abu Alího Mustafy. Podle izraelského rozhlasu bylo zatčení současného předsedy organizace Ahmada Saadáta výsledkem dohody mezi Izraelem a autonomií.

Výměnou za to má údajně izraelský premiér Ariel Šaron umožnit prezidentovi palestinské samosprávy Jásiru Arafatovi opustit Ramalláh na západním břehu Jordánu a dovolit mu opět volný pohyb po palestinských územích.

Podle Šarona je Saadatovo zadržení jen součástí "říše lží" prezidenta palestinské samosprávy Jásira Arafata. "Arafat si vybudoval království lží a není již důvěryhodný," řekl Šaron členům amerického Kongresu, kteří nyní pobývají v Izraeli.

Lidová fronta pro osvobození Palestiny považuje zatčení Saadata palestinskou policií za nebezpečný čin. Zatčení by mohl vést k politické konfrontaci mezi Palestinci, uvedla fronta v dnešním prohlášení. Lidová fronta pro osvobození Palestiny nesouhlasí s mírovou politikou palestinské samosprávy a spáchala několik protiizraelských atentátů. Izrael však nepovažuje zatčení Saadata za věrohodné ale za divadlo určené světu. Tvrdí zároveň, že radikálové z Hamasu a Islámského džihádu dostali opět zelenou pro nové atentáty v Izraeli a na palestinských autonomních územích.

Včerejší den byl v Izraeli ve znamení značného napětí. Palestinští ozbrojenci připravili o život židovského osadníka a osadnici, další osoba utrpěla zranění.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme