Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii má poprvé přijet do Íránu

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano má dnes přiletět na svou vůbec první návštěvu Íránu. Amano míří k rozhovorům do Teheránu za situace, kdy se mluví o možném průlomu v jednáních mezi Íránem a Západem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technické zázemí jaderné elektrárny v íránském Búšehru | Foto: Mehdi Ghasemi | Zdroj: ČTK

Ve Vídni už s Íránci jednali experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii a další rozhovory tam mají být v pondělí. Mezinárodní jaderný dozor se pokouší Íránce přimět, aby nad rámec svých smluvních závazků pustili inspektory na podezřelou vojenskou základnu Párčín.

MAAE tam hodlá prověřit spekulace, že kromě běžných testů Íránci na raketové základně experimentují také s modely nukleární hlavice. Teherán to popírá a poukazuje, že už předchozí návštěva inspektorů nic takového neprokázala.

Zároveň s Íránem jednají politici. Už ve středu se mají v Bagdádu s íránskou delegací znovu sejít zástupci Rady bezpečnosti a Evropské unie. Spekuluje se, že se chystá kompromis, kdy by Západ Íránu umožnil omezené obohacování uranu.

Proti tomu ale ostře vystupuje Izrael. Jeho premiér Benjamin Netanjahu naposledy v Praze prohlásil, že podle židovského státu nesmí Írán uran obohacovat vůbec. Také izraelský tisk píše, že v zákulisí izraelští politici vyjadřují velkou nevoli nad možností, že by se Západ s Teheránem nakonec dohodl.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme