Šéf NATO apeluje na Pákistán, aby více spolupracoval v boji s terorismem

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyzývá Pákistán, aby důsledněji bojoval s terorismem. Zemi často využívají ozbrojenci jako odrazový můstek pro útoky v sousedním Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen během jednání v Bruselu 4. prosince 2012. | Zdroj: Reuters

NATO vytýká Pákistánu především to, že se na jedné straně tváří jako spojenec v boji proti terorismu, na druhé straně do jisté míry spolupracuje s bojovníky Tálibánu a Al-Káidy a má své vlastní zájmy v Afghánistánu.

„Potřebujeme pozitivní zapojení Pákistánu, chceme-li zajistit dlouhodobý mír a stabilitu nejen v Afghánistánu, ale v regionu," prohlásil k tomu Anders Fogh Rasmussen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co konkrétně NATO Pákistánu vytýká, přiblížil Jaromír Marek za zahraniční redakce

Z NATO nedávno unikla tajná zpráva, z níž na základě výslechů 27 tisíc zajatých příslušníků Tálibánu, Al-Káidy a dalších zahraničních bojovníků vyplývá, že tito muži Pákistán skutečně vnímají jako útočiště, kam se uchýlit, když na ně spojenci příliš tlačí.

A v minulosti se opakovaně stalo, že spojenecká vojska překročila při pronásledování bojovníků hranice do Pákistánu. Naposledy vloni pak Islamabád na dlouhé týdny uzavřel zásobovacích trasy pro vojáky NATO.

Pákistán tvrzení, že se skrytě angažuje v Afghánistánu, popírá. Faktem ale je, že právě v Pákistánu byl zadržen a zabit také Usáma bin Ládin. Vůdce Al-Káidy se v zemi před dopadením léta skrýval a je skoro nemožné, aby o jeho přítomnosti pákistánské úřady nevěděly.

Jaromír Marek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme