Šéf NATO je prý znepokojený zprávami o přítomnosti ruských vojáků v Sýrii

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je prý znepokojený zprávami o zvyšování počtu ruských vojáků v Sýrii. Šéf NATO to řekl dnes v Praze. Přítomnost ruských vojenských expertů v Sýrii dnes potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí. O přímém zapojení do bojů však Rusové – alespoň zatím – nemluví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze | Zdroj: ČTK

Podle ruského ministerstva zahraničí pomáhají vojenští experti s dodávkami ruských zbraní Damašku. Moskva tyto dodávky zdůvodňuje bojem proti terorismu.

„Nikdy jsme netajili vojenskou spolupráci se Sýrií. Dlouho dodáváme Sýrii zbraně a vojenskou techniku, v souladu s dvoustrannými dohodami,“ řekla mluvčí ruské diplomacie s tím, že vše se odehrává podle mezinárodního práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktivitách Rusů v Sýrii mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Plus komentátor Milan Slezák

„Mohu potvrdit to, co se dlouhá léta říkalo už mnohokrát: že jsou v Sýrii ruští vojenští specialisté, kteří pomáhají se zvládnutím dodávané techniky,“ dodala.

O zvýšeném počtu ruských vojenských expertů v Sýrii či vyšších dodávkách zbraní a vojenského materiálu píše například agentura Reuters nebo list Vedomosti a v minulých dnech na to upozorňovaly i Spojené státy

Americký ministr zahraničí John Kerry minulý týden varoval šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova před zvyšováním vojenské podpory silám syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Kerryho by to mohlo vést k eskalaci konfliktu v Sýrii a navíc by hrozil střet s koalicí vedenou Spojenými státy.

Generální tajemník NATO ocenil záměr Česka zvýšit výdaje na obranu

Číst článek

Také šéfovi NATO se aktivita ruské armády v Sýrii zrovna nelíbí. „Jsem znepokojen zprávami o zvýšené přítomnosti ruských vojsk v Sýrií. Nepřispěje to k řešení konfliktu,“ uvedl dnes Stoltenberg na dotaz novinářů.

Za důležité má nyní podpořit všechny snahy o diplomatické řešení konfliktu.

I když existují náznaky, že se ruští vojáci zapojili i do vojenských operací, nelze to brát za spolehlivou zprávu. Rusové sami zatím účast v bojích odmítají.

Ruský zájem

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka mají Rusové zájem na tom, aby měli v Sýrii někoho, kdo jim zaručí jejich zájmy. Takovým spojencem je pro ně v současnosti prezident Asad.

„Je logické, že když ten jde v poslední době od porážky k porážce, že se mu snaží pomoci všemožně, to jest i dodávkami nových zbraní,“ poznamenal.

Připomněl mimo jiné, že Rusové mají v Tartusu základnu, kde mohou opravovat své lodě. „A tu si pochopitelně chtějí udržet,“ doplnil Slezák.

Slezák však vedle toho zmínil i spekulace, podle nichž by mohlo jít i o něco jiného – třeba že zbraně nemusí být určené na boj proti islámským radikálům, ale mohly by pak směřovat k Hizballáhu nebo do Íránu.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme