Šéf německé diplomacie kritizuje přístup USA k protiraketové obraně

Německý ministr zahraničí tvrdě kritizoval Spojené státy kvůli způsobu, jakým se snaží dosáhnout rozmístění protiraketového systému v Česku a Polsku. Frank-Walter Steinmeier Washingtonu vytýká hlavně nedostatečnou komunikaci s Ruskem. Také další přední němečtí politici se vyslovili proti americkému protiraketovému deštníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

"Protože se místa pro základny stále více přibližují k Rusku, mělo se s touto zemí taky dopředu mluvit," říká šéf německé diplomacie v dnešním vydání listu Handelsblatt. Vzhledem ke strategické povaze amerického projektu se Steinmeier přimlouvá za "rozvážný postup a intenzivní dialog s partnery, kterých se protiraketový systém přímo nebo nepřímo dotýká."

Německý ministr zahraničí taky zpochybňuje americký argument pro umístění základen v Česku a Polsku, kterým je dolet íránských raket. Šéf poslanecké frakce strany Zelených Fritz Kuhn kritizuje skutečnost, že americké plány nejsou dohodnuté se Severoatlantickou aliancí.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v nejnovějším vydání týdeníku Der Spiegel americký systém obhajuje. Podle něj by "NATO nestálo mimo hru, když by se evropské státy rozhodly sáhnout do státní kasy a výrazněji přispěly k obraně kontinentu."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme