Šéf německé kontrarozvědky má další problém. Poslanci AfD předal informace před oficiálním zveřejněním

Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Stephanovi Brandnerovi. Ten informaci potvrdil, uvedla ve čtvrtek veřejnoprávní televize ARD. Maassen už čelí kritice za výrok, ve kterém zpochybnil pravost videa zachycujícího útok v Chemnitzu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans-Georg Maassen | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Maassen se v polovině června setkal s poslancem AfD Brandnerem, který je předsedou právního výboru Spolkového sněmu. Předal mu přitom informace z výroční zprávy svého úřadu za rok 2017, která byla ovšem oficiálně zveřejněna až zhruba pět týdnů po tomto setkání.

Šéf německé kontrarozvědky vysvětloval svá tvrzení o videu z Chemnitzu. Čelí výzvám k rezignaci

Číst článek

Brandner pořadu Kontraste veřejnoprávní televize ARD potvrdil, že od Maassena dostal „čísla ze zprávy o ochraně ústavy“. „Bavili jsme se tam o různých číslech, která v ní stojí,“ řekl poslanec AfD. Šlo podle něj především o informace o počtu nebezpečných islamistů v Německu a o rozpočet kontrarozvědky.

‚Politická neutralita‘

Maassenův úřad k informacím o setkání svého šéfa s poslancem AfD řekl zatím jen to, že „setkání doktora Maassena s politiky se konají na výslovné přání ministerstva vnitra“. Ministerstvo na žádost novinářů o komentář nereagovalo.

Ústavní právník Joachim Wieland, kterého citoval web tagesschau.de, uvedl, že pokud ministerstvo vnitra skutečně některému z úředníků rozhovory s politiky povolilo, pak mu udělilo „svolení pro politické jednání, které by se takto udělovat nemělo“. Maassenova schůzka podle něj vyvolává pochybnosti o jeho „politické neutralitě“. Právě šéf civilní kontrarozvědky by se přitom podle Wielanda měl vyhnout „byť jen náznaku“ politického jednání.

Zjištění novinářů z ARD zřejmě posílí kritiku na adresu Maassena, který v uplynulých dnech vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Zpochybnil totiž pravost videa, které zachycuje útok cizince, později ale musel připustit, že video je autentické.

Navzdory silné kritice se ministr vnitra Horst Seehofer opět za Maassena postavil. Šéf BfV podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova ohledně Chemnitzu a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu.

Protesty SPD

Vedení německé sociální demokracie (SPD) v reakci na aktuální situaci vyzvalo kancléřku Angelu Merkelovou, aby se postarala o to, že Hans-Georg Maassen opustí svou funkci. Výzva přišla poté, co se v SPD začaly objevovat hlasy, které kvůli Maassenově kauze zpochybňují vládní koalici s konzervativní unií CDU/CSU. Maassen v souvislosti s děním ve východoněmeckém Chemnitzu šířil nepravdivé informace, poslanci CDU a CSU za ním ale zatím stojí.

„Pro vedení strany SPD je naprosto jasné, že Maassen musí jít. Merkelová musí nyní jednat,“ řekl generální tajemník strany Lars Klingbeil. Podle agentury DPA tak zřejmě koaliční vládu, která je u moci teprve půl roku, čeká další těžká zkouška.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme