Šéf německých tajných služeb: Máme seznam 548 potenciálních teroristů, kteří mohou zaútočit

Islamistický teror není v Německu už jenom hrozbou, ale také realitou. V loňském roce zažili Němci pět teroristických útoků, ke kterým se přihlásili islamisté. Nejkrvavějším z nich byl ten poslední útok, na vánoční trh v centru Berlína, který si vyžádal dvanáct obětí na životech. Jak na tento vývoj reagují německé tajné služby, které mají vytipovávat a sledovat potenciální útočníky? To zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé pokládají květiny a svíčky nedaleko místa neštěstí v Berlíně

Lidé pokládají květiny a svíčky nedaleko místa neštěstí v Berlíně | Zdroj: Reuters

Na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína jsou stále desítky svíček. Přesně na místě, kde vjel Anis Amri kamionem mezi lidi na vánočním trhu. Byl to útok, který se podle tajných služeb může zopakovat.

„Musíme se připravit na to, že v Evropě a také Německu dojde k dalším útokům,” říká Hans-Georg Maaßen, šéf německých tajných služeb, které operují na území spolkové republiky.

Byl útočník z Berlína policejní informátor? Politici volají po zřízení vyšetřovací komise

Číst článek

„Vycházíme z toho, že Německo je v centru pozornosti Islámského státu a islamistických teroristů. Už nežijeme – abych použil výraz jednoho svého zahraničního kolegy – ve starých dobrých časech Al-Káidy, kdy útočníci přijížděli ze zahraničí. Dnes čelíme mnohem komplexnějším scénářům,” dodává.

Komanda s kalašnikovy, sebevražedné vesty s výbušninami jako v Paříži, ale i útoky sekerou, kuchyňským nožem nebo nákladním autem. Způsoby udeřit se zjednodušují a útočníci se rekrutují přímo doma. „Islámský stát je cíleně vyhledává. Na sociálních sítích fungují opravdoví headhunteři – náboráři, kteří se obracejí na mladé lidi a snaží se je získat pro svou ideologii.”

V únoru zaútočila v Hannoveru patnáctiletá dívka na policistu, v dubnu skupina šestnáctiletých na chrám Sikhů v Essenu, ve vlaku u Würzburku útočil sedmnáctiletý muž. K tomu se musí podle Hans-Georga Maaßena připočíst ještě zmařené nebo nepovedené útoky, které také připravovali teenageři.

„Všechno to jsou osoby, které se neradikalizovaly v reálném světě, ale v kyberprostoru. Tam uspokojují tito headhunteři jejich potřebu být veden, dávají jim černo-bílé vidění světa, ve kterém je správné jasně oddělené od špatného,” tvrdí Maaßen.

Alternativa pro Německo se radikalizuje, měla by ji sledovat tajná služba, napsal vicekancléř

Číst článek

Salafistická scéna, která se hlásí k radikálnímu islámu, v Německu roste. Za poslední čtyři roky se počet jejích členů se téměř zpětinásobil, má kolem desetitisíce stoupenců. Z této scény se pak zpravidla rekrutují bojovníci, kteří odcházejí do Sýrie.

„V Německu registrujeme přes tisíc dvě stě osob, které mají islamisticko-teroristický potenciál. Podle kriminálního úřadu je z toho 548 vyloženě nebezpečných osob, u kterých se předpokládá, že mohou spáchat útok. Mezi nimi byl i útočník z Berlína Anis Amri,” říká šéf německých tajných služeb.

Anise Amriho proto tajné služby několik měsíců odposlouchávaly. Sledování ale žádný důkaz o chystaném útoku nepřineslo. „Není možné někoho zavřít do vězení jenom na základě podezření, že by něco mohl spáchat.”

Německá vláda v reakci na útok v Berlíně zvažuje praxi změnit. Od zavedení sledovacích náramků pro nebezpečné osoby až po úpravu vazebních podmínek.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme