Šéf Pentagonu chce zrušit věznici pro teroristy na Guantánamu

V americké administrativě se rozhořel boj o zrušení věznice pro teroristy na základně Guantánamo na Kubě. Usiluje o to šéf Pentagonu Robert Gates. Jak uvedl list New York Times, právníci Bushova aparátu to odmítli, přestože Gatese podpořila i první žena americké diplomacie Condoleezza Riceová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrušení věznice na Guantánamu má v administrativě stále více stoupenců. Podle amerických médií chtějí Gates a Riceová dosáhnout toho, aby teroristé byli souzeni ve Spojených státech.

To ale zablokoval ministr spravedlnosti Alberto Gonzáles. Jedním z hlavních argumentů je, že zatčení nespáchali své činy na území Spojených států.

Počet vězňů na Guantánamu se postupně snížil na současných 385. Je mezi nimi 15 vysokých předáků Al-Káidy, včetně Chálida Šajcha Muhammada, který se nedávno přiznal k organizování útoků na New York a Washington a k dalším teroristickým činům po celém světě.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme