Šéf Pentagonu obhajuje účast USA v Libyi

Americká účast v akcích proti Libyi je legální. Tvrdí to americký ministr obrany Robert Gates v odpovědi na kritiku kongresu, že měl Bílý dům požádat o oprávnění zákonodárců. Paradoxně to byl mimo jiné právě Pentagon, kdo se do zásahu proti Muammaru Kaddáfímu nijak nehrnul.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kongres

Washingtonský Kongres | Foto: Vojtěch Pohanka

Je to mírně řečeno zamotaná historie. Na začátku března byl Bílý dům pod tlakem Kongesu, aby se proti Muammaru Kaddáfímu zasáhlo.

„Světová komunita nemůže stát stranou, když Kaddáfího letadla bombardují vlastní civilisty,“ prohlašoval například předseda zahraničního výboru Senátu, John Kerry. Spolu s dalšími vlivnými politiky se zasazoval, aby byla nad Libyí vyhlášená bezletová zóna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký postoj ke konfliktu v Libyi shrnul zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Jenže to by nutně znamenalo útoky na libyjské cíle. A navíc si musíme rozmyslet, jestli chceme nasadit armádu proti další muslimské zemi,“ říkal tenkrát v kongresu šéf Pentagonu s odkazem na Afghánistán a Irák. Stejně mluvila i ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Americká vláda nakonec po soustavném a hlasitém tlaku kongresu ale také evropských spojenců se zásahem proti Libyi souhlasila. Ale jenom pod podmínkou, že americká účast bude omezená, z moře a skoro výhradně logistická i když souhlasila s použitím amerických bezpilotních letadel.

Teď, devadesát dnů po začátku vojenských operací ale Kongres obviňuje prezidenta Obamu, že porušuje zákon. Spor je v tom, že akce není jen omezená a jedná se o válku. Proto měl prezident do 60 dnů požádat Kongres o souhlas.

Hrozí konec financování operace

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner proto hrozí, že zákonodárci příští týden odmítnou další financování vojenských akcí proti Libyi schválit.

„Věřím, že prezident Obama dodržuje v téhle situaci zákon a vykládá si ho stejně, jako jeho předchůdci, bránil Bílý dům mimo jiné v rozhovoru pro Fox News ministr Gates.

Ale tím peripetie téhle divné politické debaty nekončí. Před několika dny totiž vyšlo najevo, že právníci Pentagonu, tedy Gatesovi podřízení Bílému domu doporučili, aby si účast v akci proti Libyi opravdu nechal Kongresem schválit.

Barack Obama využil svou prezidentskou pravomoc a jejich doporučení ignoroval. Jeho rozhodnutí musí obhajovat stejný ministr, který vůbec žádný zásah nechtěl a později doporučoval právě schválení Kongresem.

John McCain útoky podporuje

Někteří význační republikáni, jako třeba senátor John McCain, se svými kolegy ve Sněmovně reprezentantů nesouhlasí. Chtěli by, aby s útoky na prezidenta přestali a naopak zásah proti Muammaru Kaddáfímu podpořili.

Okolo vojenská operace v Libyi se tedy viditelně ve Washingtonu odehrávají hlavně politické hry. Vláda, která ji nechtěla, teď musí obhajovat její pokračování a to v situaci, kdy jsou Američané stále skeptičtější.

Podle nedávného průzkumu Galupova ústavu je pro prodloužení americké účasti jen 26 procent voličů, americké vojáky by chtělo stáhnout 42 procent. Zbytek neví, co si tom všem myslet.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme