Šéf Pentagonu přijíždí do Polska jednat o stavbě raketové základny

Do Varšavy dnes přijíždí americký ministr obrany Robert Gates. Důvodem jeho dvoudenní návštěvy je druhé kolo jednání o umístění části americké protiraketové základny v Polsku, kde chtějí Spojené státy umístit protiraketové střely. Další část základny, radar, má stát v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Gates | Zdroj: ČTK

Robert Gates přijíždí do Polska z Moskvy, kde se neúspěšně snažil přesvědčit ruské politiky, že základna v Polsku a radar v České republice neohrožují bezpečnost Ruska.

Podmínkou pro souhlas se štítem je podle premiéra Jaroslawa Kaczynského zvýšení bezpečnosti země. Jednání ve Varšavě ale ještě nejsou oficiálním počátkem rozhovorů mezi Polskem a Spojenými státy, upozornil ministr obrany Aleksander Szcyglo.

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění je 57 procent dotázaných proti americké základně. Kdyby protiraketový systém v Polsku vznikl a práce na jeho budování začaly příští rok, mohl by fungovat už v roce 2013.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme