Šéf Pentagonu se chystá na návštěvu Číny

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se chystá brzy navštívit Čínu. I přesto, že do Pekingu byl šéf Pentagonu opakovaně pozván, bude to jeho první návštěva Číny od nástupu do úřadu v roce 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld | Foto: Miroslav Konvalina

Podle washingtonského zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny se v Pentagonu tvrdí, že k dosavadním odkladům ho vedly naléhavější záležitosti na Blízkém východě a v Evropě.

Američané zdůrazňují, že Čínu rozhodně nechtějí přehlížet. Washington se dokonce snaží vytvořit s Pekingem takzvanou horkou telefonní linku. Čínští představitelé tuto myšlenku sice původně zavrhly, ale před měsícem Peking zklamaným Američanům vzkázal, že o tom znovu uvažuje.

Rumsfeld by měl se svými partnery diskutovat o výměnných vojenských programech, které musely být pozastaveny po kolizi amerického průzkumného letadla nad čínským územím v roce 2001.

Číňané tehdy 11 dní drželi americkou posádku.Citlivá zůstává také problematika Taiwanu a prodeje zbraní takovým americkým nepřátelům, jako je Írán.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme