Šéf Pentagonu se chystá na návštěvu Číny

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se chystá brzy navštívit Čínu. I přesto, že do Pekingu byl šéf Pentagonu opakovaně pozván, bude to jeho první návštěva Číny od nástupu do úřadu v roce 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld | Foto: Miroslav Konvalina

Podle washingtonského zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny se v Pentagonu tvrdí, že k dosavadním odkladům ho vedly naléhavější záležitosti na Blízkém východě a v Evropě.

Američané zdůrazňují, že Čínu rozhodně nechtějí přehlížet. Washington se dokonce snaží vytvořit s Pekingem takzvanou horkou telefonní linku. Čínští představitelé tuto myšlenku sice původně zavrhly, ale před měsícem Peking zklamaným Američanům vzkázal, že o tom znovu uvažuje.

Rumsfeld by měl se svými partnery diskutovat o výměnných vojenských programech, které musely být pozastaveny po kolizi amerického průzkumného letadla nad čínským územím v roce 2001.

Číňané tehdy 11 dní drželi americkou posádku.Citlivá zůstává také problematika Taiwanu a prodeje zbraní takovým americkým nepřátelům, jako je Írán.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme