Šéf polské diplomacie chce odvolat 50 velvyslanců. Jmenovala je vláda Práva a spravedlnosti

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski rozhodl o odvolání více než 50 velvyslanců jmenovaných za předchozí vlády národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Jím vedený resort ve středu uvedl, že jde o snahu nynější proevropské vlády vylepšit práci polských zahraničních misí v náročných časech. Prezident Andrzej Duda, který je spojencem PiS, upozornil, že nelze odvolat ani povolat žádného velvyslance bez podpisu hlavy státu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radoslaw Sikorski

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Agentura AP píše, že Sikorski neuvedl, kterých velvyslanců se odvolání týká. Rozhodnutí schválil premiér Donald Tusk, jehož koalice loni v prosinci po osmi letech vystřídala u vlády národní konzervativce.

Špionáž placená z fondu na pomoc obětem. Polská vláda PiS sledovala opozici i vlastní členy

Číst článek

Ministerstvo zahraničí v prohlášení podle televize TVN24 uvedlo, že doufá, že v této věci budou spolupracovat nejdůležitější aktéři v zemi. Není jasné, kdy mají personální změny na polských ambasádách nastat.

Ministerstvo zahraničí také stáhlo více než deset nominací na velvyslanecké posty, za kterými stálo bývalé vedení resortu. „Volby mají své důsledky,“ podotkl Sikorski.

Duda ve středu novinářům během návštěvy Spojených států řekl, že ohledně odvolávání nebo jmenování velvyslanců „má zásadní význam rozhodnutí, které připadá prezidentovi Polské republiky“.

Sikorski naznačil, že pokud by s kandidáty Tuskovy vlády na velvyslance nesouhlasil prezident, mohou ambasády vést diplomaté na úrovni chargé d'affaires. „To se v diplomacii stává a stávalo se to také v minulosti,“ podotkl. Premiér Tusk řekl, že výměna tolika velvyslanců není „odvetou“ vůči předchozí vládě. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme