Šéf ropné společnosti Total zahynul při letecké nehodě v Moskvě

Prezident francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie zahynul v noci na dnešek při letecké nehodě na moskevském letišti Vnukovo. Společně s třiašedesátiletým de Margeriem zemřeli také tři francouzští členové posádky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie

Šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie | Zdroj: Reuters

Christophe de Margerie měl namířeno z Moskvy do Paříže, jeho soukromé tryskové letadlo Falcon-50 však při startu na VIP letišti Vnukovo-3 u Moskvy narazilo do vozidla, které odklízelo sníh, a začalo hořet.

Letadlo startovalo v noci, kdy byla mlha a na dráze ležel mokrý sníh. Tyto podmínky podle techniků z vnukovského letiště se současnou technikou umožňují normální starty, právě kvůli nim však zřejmě piloti vozidlo odklízející sníh včas neviděli (viditelnost prý byla do 350 metrů) a zavadili o něj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf francouzské ropné společnosti Total zahynul při letecké nehodě na moskevském letišti Vnukovo. Detaily zjišťoval zpravodaj Martin Dorazín

Příčiny neštěstí se vyšetřují. Podle vedení letiště za něj může shoda náhod a špatného počasí, mluvčí Vyšetřovacího výboru Vladimír Markin to však odmítl. Podle něj je za tragédií benevolence odpovědných lidí, kteří nedokázali koordinovat činnost zaměstnanců letiště.

Šedesátiletý řidič, který ze střetu vyvázl jen se zraněními, byl navíc podle Markina opilý. To však advokát i příbuzní podezřelého popírají a žádají nezávislý rozbor krve.

Policie zatím řidiče pluhu zadržela na 48 hodin. Do Moskvy by měli přiletět také francouzští vyšetřovatelé, kteří budou společně s ruskými analyzovat záznamy z černých skříněk.

Na moskevském letišti Vnukovo, kde se nehoda stala, je stále hustá mlha | Foto: Reuters

Francouzská společnost Total, která zaměstnává po celém světě více než sto tisíc lidí, vyvíjela v Rusku velké aktivity, což pokračovalo i po uvalení sankcí na Rusko, jimiž EU reagovala na postoj Rusů k Ukrajině.

Už od roku 1989 byl Total prvním zahraničním partnerem ruského Gazpromu při rozpracování jednoho z nejnadějnějších nalezišť plynu a ropy Stockman v Severním ledovém oceánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář k nehodě v Moskvě přidal prezident odborové organizace řídících letového provozu Michal Štikar

Total měl své aktivity také na poloostrově Jamal, v Něneckém autonomním okruhu a chtěl se v Rusku dál rozvíjet.

Sám de Margerie strávil ve společnosti prakticky celou svou profesní kariéru, šéfem byl od roku 2007. Nepatřil mezi zastánce sankcí, ale naopak byl pro posilování obchodních aktivit Totalu v Rusku.

Ruské úřady věnují vyšetřování mimořádnou pozornost. Francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi a příbuzným obětí už kondoloval ruský prezident Vladimir Putin, kterého s de Margeriem pojily dlouhodobé pracovní kontakty. A soustrast vyslovil také ruský Gazprom.

Martin Dorazín, Simona Bartošová, kov, Anna Jadrná, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme