Šéf ruské diplomacie je ve Varšavě kvůli protiraketové základně i Gruzii

Moskva čeká na konkrétní záruky, že americký protiraketový štít, plánovaný v Evropě, není namířený proti Rusku. Uvedl to ve Varšavě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Odmítavé stanovisko Kremlu k americkému projektu se ale zatím nemění. jednání ve Varšavě je Lavrovovou první návštěva země Evropské unie od vypuknutí konfliktu v Gruzii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: www.mid.ru/

Sergej Lavrov jednal o protiraketové obraně a rovnováze sil s polským ministrem zahraničí Radoslavem Sikorskim. Podle ministra Sikorského se oba politici dohodli, že ruští generálové by svými prohlášeními neměli strašit občany jadernými zbraněmi. Protiraketový štít USA ale podle Lavrova narušuje strategickou stabilitu a ruská strana prý proto musí adekvátně reagovat:

"Nedomníváme, že z Polska vychází hrozba Ruské federaci. Nemůžeme ale ignorovat fakt, že se v blízkosti našich hranic objevuje neoddělitelná součást strategických systémů Spojených států," uvedl Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí před svou návštěvou v Polsku napsal článek do listu Gazeta Wyborcza, ve kterém naznačil, že Rusko by se mohlo smířit s existencí amerických protiraketových zařízení v Polsku a Česku, pokud USA a jejich spojenci poskytnou pevné záruky, že zařízení nebude namířeno proti Rusku. Polsko musí přijmout nejen výhody, které mu plynou z americké základny, ale také odpovědnost za rizika, která jsou s ní spojená, připomněl Sergej Lavrov.

"S Ruskem můžeme trpělivě budovat dialog. To samozřejmě vyžaduje především dobrou vůli ruské strany," řekl k jednáním premiér Donald Tusk.

"S Ruskem se nejedná lehce, zvláště když jsou fakta na jeho straně. Jižní Osetie a Abcházie nejsou ve sféře ruského vlivu od včerejška. Jejich uznání potvrzuje daný stav věcí, který je sice špatný, ale už se stalo," říká bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Na větší spor nebyla příležitost, protože největší kritik Ruska - prezident Lech Kaczyński - odlétá na schůzku visegrádské čtyřky a s ministrem Lavrovem se nesetkal.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme