Šéf slovenské tajné služby SIS Vladimír Pčolinský je ve vazbě. Své funkce se již vzdal

Speciální trestní soud v Pezinku souhlasil s uvalením vazby na šéfa slovenské civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského, který čelí obvinění z přijetí úplatku. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné, poslední slovo bude mít slovenský nejvyšší soud, informovala slovenská média. Pčolinský se vzdal své funkce a chce se stáhnout z veřejného života, oznámila o několik hodin dříve jeho právní zástupkyně Eva Mišíková.

Bratislava (Aktualizováno: 23:25 14. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elitní jednotka slovenské policie ve čtvrtek podle listu Denník N zadržela šéfa civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského

Vladimír Pčolinský | Zdroj: Profimedia

„Důvodem vazby je obava z ovlivňování svědků a z pokračování v trestné činnosti, jde tedy o koluzní a preventivní vazbu. Rozhodnutí není pravomocné vzhledem k tomu, že obviněný proti němu podal stížnost,“ uvedla mluvčí soudu Katarína Kudjáková.

Svoji rezignaci Pčolinský zaslal vládě i prezidentce Zuzaně Čaputové, která ho již ve čtvrtek, kdy byl zadržen, dočasně postavila mimo službu. Před soudem v neděli vypovídal téměř šest hodin a po rozhodnutí o vzetí do vazby byl převezen do věznice v Leopoldově.

Slovenská policie zadržela podle médií šéfa tajné služby SIS. Důvodem je podezření z korupce

Číst článek

Pčolinský čelí obvinění, že společně s bývalým náměstkem SIS přijal od stíhaného podnikatele Zoroslava Kollára úplatek ve výši 40 000 eur (přes jeden milion korun) za to, že tajná služba nebude Kollára dále odposlouchávat a nebude se zabývat jeho osobou.

Mišíková uvedla, že Pčolinský obvinění vnímá jako snahu o diskreditaci své osoby, ale vzdává se funkce, protože si není jistý, „zda má smysl v takovýchto poměrech působit“. Mišíková také vyjádřila překvapení, že soud nezohlednil rozhodnutí jejího klienta odejít z vedení tajné služby, a podotkla, že její klient po souhlasu soudce a všech zúčastněných vypovídal, přestože nebyl zbaven mlčenlivosti.

Proti Pčolinskému svědčí jeho bývalý náměstek Beňa a bývalý šéf Kriminálního úřadu finanční správy Ludovít Makó. Prokurátor Peter Kysel nechtěl komentovat, jaké důkazy obžaloba proti Pčolinskému kromě výpovědí má.

Pčolinský se vedení SIS ujal loni po nástupu nynější vlády premiéra Igora Matoviče, která mezi své hlavní cíle zařadila i boj proti korupci. Do funkce ho nominovalo hnutí Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára.

Šéf slovenských tajných služeb (SIS) Vladimír Pčolinský se vzdává funkce a putuje do vazby. @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

19:36 – 14. 03. 2021

5 26

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme